Топ 20 Final Cut Pro LUT за маестрално оценување на бои

 Топ 20 Final Cut Pro LUT за маестрално оценување на бои

David Romero

Филмаџиите вообичаено користат LUT за да ја зголемат бојата на нивните видеа. Тие истакнуваат различни бои и тонови кои често се срамнети со земја и закопани кога видеата се обработуваат во камерата. Со примена на Final Cut Pro LUT на вашите видеа од временската линија, ќе можете да покажете поинтензивна оценка на бои и да примените професионален визуелен шмек на кој било видео проект на кој работите.

Ги составивме нашите најдобри 20 Final Cut Pro LUT кои се лесни за употреба за непречен и брз работен тек по производството!

Резиме

  Дел 1: 20 неверојатно корисни LUT за вашите проекти за Final Cut Pro

  1. Холивуд LUTs

  Холивудскиот LUTs пакет е идеален за уредници на фотографии и филмаџии. Ова преземање ќе му даде на вашето видео силен, храбар изглед што го додава професионалниот изглед и чувство на холивудските блокбастери.

  Преземете го Hollywood LUTs сега

  2. Film Looks LUTs

  Пакетот Film Looks LUTs е совршен за сите љубители на филмот. Со 17 различни претходно поставени бои, можете да снимите посебен изглед кој е одличен за музички видеа, филмови и многу повеќе.

  Преземете го Film Looks LUTs сега

  3. Cinematic LUTs

  Овој пакет од 10 филмски LUT ќе ја истакне моќта на боите во вашите снимки. Лесно дајте им на вашите видеа модерен и елегантен изглед што ќе ја импресионира вашата публика.

  Преземете Cinematic LUTs сега

  4. Боја LUTs

  Оваа 4Kпакет на LUT беа експлицитно дизајнирани за видеа на социјалните медиуми како што се блогови за патувања, свадби или приказни на Инстаграм. Со преку 120 корекции на бои и филтри, ве покриваме за сите ваши потреби за оценување на боите!

  Преземете Color LUTs сега

  5. Pro Film LUTs

  Пакетот Pro Film LUTs за Final Cut Pro е дизајниран имајќи ги предвид модерните камери. Преземете го овој шаблон за да ги надградите вашите видеа што може да изгледаат рамни или безбојни и да станат поприродни и поживописни.

  Преземете Pro Film LUTs сега

  6. Авантуристички LUTs

  Adventure LUTs се одлични за прикажување на одличното надворешно и нудење на нагласувања на надворешни локации. Навистина ќе ја истакнете бојата на вашите патувачки видеа со додавање на овие LUT кои ќе ја засилат заситеноста и осветленоста.

  Преземете ги Adventure LUTs сега

  7. Свадбени LUTs

  Овие 10 LUT ќе му дадат на вашето видео поелегантен изглед, особено ако не го сакате интензитетот што другите LUT може да го понудат што би го фрлил изгледот на вашето видео за јамка. Овој пакет е специјално дизајниран имајќи ги предвид поставките за свадба.

  Преземете Wedding LUTs сега

  8. Action LUTS

  Овие модерни LUT се одлични за акциони и подвижни снимки. Тие се совршено извајани за видеа што содржат содржини со брзо движење.

  Преземете Action LUTS сега

  9. Филм за оценување на боја LUTs

  ФилмLUT-овите за оценување на бои ќе ви помогнат да ја постигнете текстурата на филмот подобро од многу други Final Cut Pro LUT понудени на оваа листа! Овие особено добро блескаат во трејлерите и музичките видеа.

  Исто така види: Како да се увезе & засилувач; Извезете OMF датотеки во Premiere Pro CC

  Преземете ги LUTs за оценување на филм во боја сега

  10. Cinematic Color LUTs

  Cinematic Color LUTs for Final Cut Pro ќе ви помогнат да го доловите стилот на модерното снимање филмови. Сепак, тие не се ограничени само на тоа! Користете ги овие LUT за компилации на фотографии, акциони видеа и повеќе.

  Преземете Cinematic Color LUTs сега

  11. Universal LUTs

  Universal LUTs пакетот е еден од најдобрите стартни LUT пакети за Final Cut Pro поради неговата флексибилност. Можете да ги примените на секој вид видео по ваш избор и да ги истакнете природните бои.

  Преземете ги Universal LUTs сега

  12. Трејлер за хорор филмови LUTs

  Подигнете го вашиот трејлер за темни филмови или тематско видео со овој пакет дизајниран за страшни филмови. Ќе ги доловите боите на модерните хорор филмови.

  Преземете ја трејлерот за хорор филмови LUTs сега

  13. Blockbuster LUTs

  Blockbuster LUTs ќе ви овозможат автентичен тон на боја со голем буџет кој произведува изглед на играни филмови објавени за големиот екран. Едноставен за употреба и работи со која било резолуција!

  Преземете го Blockbuster LUTs сега

  14. Vintage LUTs

  Овие vintage LUTs за Final Cut Pro инспирираат класикатонови и внесете иконски изглед на вашите видеа. Тие можат да уверат дека вашиот проект има безвременско, постаро чувство во неговата шема на бои.

  Преземете Vintage LUT сега

  15. Оценување боја на филм

  Овој пакет за оценување на боја на филм нуди 23 различни LUT кои ќе ги издвојат вашите природни снимки од сите други. Сите поставки се професионално изработени и на вашите гледачи ќе им овозможат визуелно попријатно искуство.

  Преземете ја оценката за боја на филмот сега

  16. Портокал и теал LUT

  Портокаловата и тегет боја природно го привлекуваат погледот и често се користат токму поради таа причина во филмовите и филмските постери. Мешавината во судир се испреплетува во визуелен спектакл, а овие LUT за Final Cut Pro ќе ви помогнат да го постигнете тој изглед.

  Преземете Orange и Teal LUTs сега

  17. Оценки на боја на Cyberpunk

  Ако постои еден вид естетика што е во мода во моментов, тој е од сортата „сајберпанк“. Овој пакет ви дава 26 различни LUT што можете да ги примените во Final Cut Pro.

  Преземете ги Cyberpunk Color Grades сега

  18. Оценки за емулација на филм

  Угледот на филм кога снимате или работите со дигитално видео е одличен начин за подобрување на визуелниот изглед на вашиот проект. Овие LUT ќе ви помогнат да го доловите тој алтернативен, класичен формат со репродукција на тоновите и бојата на филмот.

  Преземете ги оценките за емулација на филмовиСега

  Исто така види: Најдобрите кратенки на тастатурата Premiere Pro за заштеда на време (80+ „жешки копчиња“)

  19. 100 Инстаграм филтри

  Овој пакет LUTs зазема поинаков пристап и нуди специјално филтри за Instagram што можете да ги примените на кое било видео. Со вчитување на овие во Final Cut Pro и користење на нив, можете да го издвоите стилот на вашето видео од многу други. Имајќи повеќе од 100 избор, не можете да погрешите со овој пакет!

  Преземете 100 филтри на Instagram сега

  20. Оценки за боја на Duotone

  Оценките за боја на Duotone се совршени за проекти наменети за филм и телевизија. Можете да истакнете неколку моќни изгледи кои се идеални за документарни филмови, отворање, кратки филмови и објави на социјалните мрежи.

  Преземете ги оценките за боја на Duotone сега

  Дел 2: Добивање Започна со LUT во Final Cut Pro

  1. Применете го LUT на вашето видео пред да направите какви било прилагодувања во Корекција на боја .
   • Не Сепак, не заборавајте, LUT не може да ги поправат видеата што се недоволно или преекспонирани.
   • Ако треба да ги решите проблемите со осветлувањето во вашата снимка, препорачуваме да ги прилагодите балансот на белата боја, бојата и експозицијата пред да го примените LUT. Ова исто така ќе направи LUT што го применувате да изгледа подобро.
  2. Комбинирањето на LUTs заедно може да постигне визуелно посебен и уникатен стил .
   • Одлучете дали ќе го користи LUT за корекција на бојата или ако сакате да постигнете креативен изглед.
   • Обезбедете да размислите како можете да ги усогласите LUT со расположението на вашетоснимка.
   • Користете LUT со маски за да создадете техника на мешање топли и ладни тонови.
  3. Не заборавајте да ги извезете вашите приспособени LUTs .
   • Ако ви се допаѓаат последните прилагодувања што сте ги направиле на вашите LUT за одредена тема, извезете ја и зачувајте ја за сите идни проекти со истиот стил. За да дознаете повеќе за користење и извоз на LUT во Final Cut Pro, прочитајте ја оваа статија.

  LUT се еден од најдобрите начини за природно подобрување на вашата снимка со малку напор . Со користење на Final Cut Pro LUT, можете да ја направите вашата снимка поп и да изгледа филмски.

  Сите пакети LUT кои се детално опишани во оваа статија може да ви дадат широк спектар на различни изгледи и стилови што можете да ги користите за вашиот проект со Final Cut Pro. Објавете неверојатно и визуелно впечатливо видео кое ќе ги воодушеви сите гледачи!

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.