Лесно приспособете ги поставките за секвенца на Premiere Pro

 Лесно приспособете ги поставките за секвенца на Premiere Pro

David Romero

За новите уредници, има еден прв чекор што може да изгледа веднаш невозможен - поставките за секвенца на Premiere Pro. Вистината е дека многу професионални и искусни видео едитори може да сметаат дека опсегот на опции за низа на Premiere Pro е збунувачки. Затоа, не паничете ако се борите со ова, дефинитивно не сте сами!

Запознавањето со поставките за низата може да заштеди време и да помогне да се ублажат проблемите кога станува збор за извоз. Добрата вест е дека ние сме тука за да ви помогнеме да ве запознаеме со наједноставните начини да ја креирате вистинската секвенца за вашиот проект. И ако редовно креирате ист тип на содржина, најверојатно ќе се придржувате до користење на истите поставки. Ајде да нурнеме!

Резиме

  Дел 1: ​Што е секвенца во Premiere Pro?

  Редоследот на уредување е областа каде што видео клиповите се подредени и вградени во вашата приказна. Како ќе го поставите ова ќе диктира неколку работи за тоа како изгледа вашето последно парче, а најочигледна е големината и односот на видеото. Веројатно сте запознаени со термините како 1080p, 720p и 16:9 или 1:1, сите овие се различни поставки за проектот што можеби ќе треба да ги користите.

  Пред да започнете со уредување, ќе треба да дефинирате поставките за вашата низа. Она што ќе го изберете често ќе зависи од форматот во кој сакате да го извезете вашиот проект. На пример, можеби ќе треба последниот клип да биде квадрат за споделување на Instagram или хоризонталенза Фејсбук. Можеби ќе треба да користите и специфични поставки во зависност од користената камера и брзината на сликите на вашата снимка.

  Исто така види: Како да креирате ефекти на аудио бранови во After Effects (Спектарски бранови форми)

  Преглед на претходно поставените секвенци

  Поставките за низата што ќе ги изберете најверојатно ќе бидат диктирани од излезот што сакаат да постигнат. Одличен стенографија за разбирање на поставките за низата е да ги погледнете најчестите употреби на содржината што ја креирате. Ако редовно работите на проекти за споделување на социјалните медиуми, веројатно ќе треба да ги користите истите поставки секој пат.

  Иако оваа табела е одличен стенографија за некои од најчесто користените поставки за низа, важно е да се запамети дека како што ќе напредувате во уредувањето, ќе најдете повеќе можности за користење на другите поставки што ги има на располагање Premiere Pro.

  Најдобри поставки за Временска база* Големина на рамка Сооднос на аспект
  YouTube HD 23.976 1080×1920 16:9
  Instagram HD (квадрат) 23.976 1080×1080 1:1
  Инстаграм приказни HD (портрет) 23,976 1920×1080 9:16
  UHD / 4K 23,976 2160×3840 16:9

  *Поставките за временската база се за вашите рамки во секунда и тие може да се менуваат во зависност од тоа како сакате да изгледа снимката. Претпочитаме да користиме 23,976 fps, бидејќи ви дава повеќе филмско чувствовидео.

  Дел 2: Како да ги добиете вистинските поставки за секвенца

  За среќа, Premiere Pro има 2 начини да обезбеди поставките за секвенца да одговараат на вашите поставки за снимката без да треба да истражувате во прилагодувањето нив.

  1. Креирајте секвенца од клип

  Овој метод е најлесниот начин да се осигурате дека вашата секвенца и поставките за клипови се совпаѓаат. Тоа може да биде и одличен начин за организирање на вашите проекти, се додека имате намера да го извезете вашето видео со користење на истите поставки во кои е снимена вашата снимка.

  1. Креирајте нов проект и увезете ја вашата снимка.
  2. Во Проектниот прелистувач , изберете клип.
  3. Десен-клик на клипот и изберете Нова низа од клип.

  2. Додајте клип во празен времеплов

  Ако веќе сте создале низа, но не сте сигурни дали ги има вистинските поставки за вашата снимка, Premiere Pro ќе ви каже дали тие не се совпаѓаат.

  1. Создадете нова Секвенца , користејќи ги сите поставки од достапните опции.
  2. Најдете клип во вашиот Проектен прелистувач, и повлечете го на Табла за временска линија .
  3. Premiere Pro ќе ве извести ако не се совпаѓаат и ќе ви даде 2 опции: да ги задржите поставките за низата како што се или да ги промените за да одговараат на клипот.
  4. Изберете Променете ја низата за да одговара на клипот и вашите поставки ќе се ажурираат.

  Дел 3: Како да ги приспособите поставките за секвенца

  Ако сакате да работите со повеќе формати на видео или едноставно сакате да внесете свои поставки наместо да се потпирате на вашите клипови, можете да ги приспособите поставките за секвенца пред да започнете со уредување.

  Чекор 1: Создадете приспособена секвенца

  Првиот чекор е да одлучите кои поставки сакате да ги користите. за најчести употреби.

  1. Одете во Датотека > Ново > Секвенца (или притиснете Cmd+N или Ctrl+N ) за да го отворите прозорецот за поставки.
  2. Изберете Поставки на горната картичка.
  3. Во режимот на уредување, изберете Прилагодено .
  4. Променете ги вашите поставки Временска база и Големина на рамката .
  5. Осигурете се дека вашиот Пиксели сооднос е поставен на Квадратни пиксели .
  6. Проверете го вашиот Прегледен формат на датотека е поставено на I-Frame Only MPEG .
  7. Ако сакате да ја користите оваа нова секвенца веднаш, дајте ѝ Име на секвенца и кликнете OK .

  Чекор 2: Зачувување на вашата секвенца како претходно поставена

  Откако ќе ги знаете најчесто користените поставки за секвенца, можете да креирате сопствени претходно поставени поставки за да заштедите време кога треба да поставите нова низа.

  1. Следете ги чекорите за да креирате приспособена низа .
  2. Кога ќе бидете подготвени, изберете Зачувај Preset .
  3. Изберете име за вашата претходно поставена, дајте му Опис, потоа кликнете OK.
  4. Premiere Pro потоа повторно ќе ги вчита сите поставки за секвенца.
  5. Најдипапката Прилагодено и изберете го претходното поставување.
  6. Именувајте ја низата и кликнете OK. Сега сте подготвени за уредување.

  Дел 4: Работа со поставки за повеќе секвенци

  На некои проекти можеби ќе им требаат поставки за повеќе секвенци, особено ако сакате да извоз во различни формати. На пример, можеби ќе треба да го извезете истото видео во 1920x1080p за YouTube и 1080x1080p за Instagram.

  Во оваа ситуација, можете само да ги промените поставките за извоз и видеото ќе биде соодветно исечено. Сепак, ова може да значи дека вашите клипови и наслови не се врамени толку добро како што би можеле да бидат. Во случаи како овој, можете да ги промените поставките за секвенца за да ги приспособите вашите клипови.

  Исто така види: 100+ Свежи & засилувач; Модерни анимирани емотикони што треба да ги користите денес

  Чекор 1: Уредете ја и дуплирајте ја секвенцата на YouTube

  Бидејќи вашата верзија на видеото 1080x1920p ќе прикаже повеќе од снимката наместо квадратниот формат, прво уредете ја оваа верзија:

  1. Откако ќе завршите со уредувањето, пронајдете ја низата во прелистувачот на проектот.
  2. Десен-клик и изберете Дупликат низа .
  3. Преименувајте на секвенцата и кликнете двапати за да ја отворите.

  Чекор 2: Прилагодете ги поставките за секвенца

  1. Со новата секвенца отворена во проектот, одете на Секвенца > Sequence Settings .
  2. Променете ја низата во новите поставки (на пример, менување на големината на рамката) и притиснете OK .
  3. Прилагодете ја снимката во низата така што еврамени како што би сакале.
  4. Сега имате 2 секвенци кои го содржат истото видео, подготвени за извоз во различни формати што ви се потребни. Можете да креирате онолку различни секвенци колку што ви требаат во проект, само не заборавајте да ги именувате, за да знаете што се тие.

  Додека поставките за секвенца на Premiere Pro може да биде незгодно да се движите, се надеваме дека сега ги имате алатките што ви се потребни за да ги совладате. И покрај многуте достапни опции, веројатно ќе треба да користите само неколку од нив. Сега ви покажавме како да ги приспособите вашите секвенци, заедно со најчесто користените поставки. Можете безбедно да уредувате знаејќи дека поставките на кои е изграден вашиот проект се точни.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.