Vegas Pro 365 наспроти Adobe Premiere: Кој е подобар уредувач на видео?

 Vegas Pro 365 наспроти Adobe Premiere: Кој е подобар уредувач на видео?

David Romero

Во оваа статија, ќе го разгледаме подетално Vegas Pro 365 (поранешен Sony Vegas) наспроти Adobe Premiere Pro за да ви помогнеме да донесете информирана одлука за софтверот за уредување видео што треба да го изберете.

Од соло Youtuber до големите холивудски студија, софтверот што го користите ќе влијае не само на тоа како уредувате, туку во некои случаи и на типот на уредување што можете да го направите. Како што се намалува цената на опремата за камерата и се зголемува бројот на програми за уредување, потешко е од кога и да е да се помине низ сите опции.

Ако сте го намалиле на Премиера Про наспроти Вегас Pro 365, се надеваме дека овој преглед ќе ви помогне да се приближите до одлуката помеѓу двете!

Резиме

  Дел 1: Преглед – Табела со клучни карактеристики & засилувач; Разлики

  Откријте на прв поглед кој софтвер има најмногу смисла за вашите потреби и буџет за уредување видео.

  Функции Vegas Pro Premiere Pro
  Уредување преку платформи Не, само Windows. Да, работи на Mac или Windows
  Цена Годишна претплата: 239,88 $ Месечна претплата: 34,99$+ бесплатен пробен период* Можност за еднократна исплата: од 399,00 долари.* Надградбите се исто така скапи. Годишна претплата: 239,88$ цени засновани на претплата.
  КорисникИнтерфејс Директен и лесен за користење интерфејс, некои приспособливи опции. Одличен кориснички интерфејс. Може да ги приспособи распоредот и големината на прозорецот и да зачува сопствен работен простор на шаблоните.
  Времеплов Наредете ги клиповите како што сакате во традиционална временска линија. Наредете ги клиповите како сакате во традиционална временска линија.
  4K уредување Да, но му треба повисок систем спецификации Бр.
  Корекција на боја Контролите за боја се достапни, но не толку лесни за користење како Premiere. Лесни и интуитивни контроли на бои.
  Лесно креирајте и уредувајте текст и наслови Да. Да.
  Motion Graphics Не. Да, плус интеграција After Effects.
  Аудио Основно уредување и мешање на аудио. Одлични контроли за аудио, плус врски до Adobe Audition.
  Интеграции Никој. Да, плус компатибилност со други програми на Adobe.
  Корисничка соработка Не. Одлично за работа со тим низ повеќе системи и/или програми.
  Управување со датотеки Едноставно—организирајте ги вашите датотеки како што сакате. Едноставно—организирајте ги вашите датотеки како што сакате.
  Приклучоци Достапни се некои основни приклучоци. Огромно количество приклучоци од трети страни.

  Дел 2: Преглед -Vegas Pro наспроти Premiere Pro

  Цени

  Кога го разгледувате вашиот буџет за софтвер за уредување, треба да ги имате на ум условите за плаќање на секој од нив.

  Vegas Pro е парче што може да се преземе софтвер кој чини околу 399 американски долари како еднократна исплата или сега со опцијата за претплата 365 од 34,99 американски долари месечно. Но, штом сте платиле за тоа, вие го поседувате. Се применуваат скапи такси за ажурирање на софтверот, но можете да изберете кога и дали ќе го направите ова - софтверот ќе продолжи да работи.

  Спротивно на тоа, Premiere Pro е само претплата, базиран на облак систем со постојан месечен трошок од 20,99 американски долари. Може да добиете мал попуст за годишно плаќање, но повторливиот трошок може да ги наруши договорите за уредниците кои се свесни за буџетот.

  Vegas Pro може да изгледа скапо во споредба со Adobe Premiere, но еднократната рамна такса го прави купувањето програмата е инвестиција во вашата работа, која може да ви трае неколку години пред да треба да се ажурира. Вегас, исто така, често има попусти достапни на нивните софтверски пакети, што може да биде дури половина од целосната цена.

  Платформа

  Главната разлика со платформите е што Vegas Pro е Windows- само парче комплет, додека Adobe Premiere може да се користи и на Windows и на Mac.

  Многу видео едитори ќе имаат повеќе од еден систем за уредување и дел од уредите со Windows и Apple. Користењето на системот базиран на облак на Premiere Pro ги прави работите неверојатно лесни когапреместување на проекти од една машина на друга. Ако сте љубител на Mac, тогаш Adobe Premiere е автоматски победник.

  Неодамна, Vegas Pro 365 исто така лансираше нови поволности, вклучувајќи лесен пристап до вашите проекти преку апликацијата. Сега можете лесно да прикачувате дополнителни видеа и слики од вашиот паметен телефон веднаш достапни за преземање за вашиот проект. Не само тоа, туку со функцијата „Содржина во Вегас“, добивате целосен пристап до видео и аудио средства без хонорар.

  Исто така види: Како да спречите паѓање после ефектите

  Интерфејс

  И Вегас и Премиера изгледаат сосема слични на почетокот, но кога користите и двајцата, разликите стануваат веднаш забележливи.

  Премиерата има многу повеќе достапни алатки од Вегас, што може да биде малку поразително за почетниците. Вегас е поедноставен за навигација, главно затоа што има значително помалку за навигација. Ако ви треба брзо и лесно решение за уредување, Вегас е одлична платформа за користење, но наскоро може да ги исполните границите на програмата.

  Ако сакате да продолжите да ги развивате вашите вештини за уредување, користејќи понапредно уредување техники, оценување на бои и анимација, тогаш Премиерата е платформата за вас.

  Стабилност

  Кога ќе погледнете во заедницата на корисници за разговори за секоја платформа, брзо ќе го видите богатството на Премиерата Прашања и грижи за Pro CC. Цели нишки, веб-локации и групи на социјални медиуми се посветени на обидот за решавање на Премиерапроблеми.

  Без сомнение, Вегас е постабилна платформа, но вреди да се размисли зошто е тоа така. Премиерата е покомплексен и понапреден софтвер, така што има само уште нешто што може да тргне наопаку. Дополнително, форумите за онлајн поддршка и за Sony Vegas и за Adobe Premiere се фантастични, со разновидна и корисна корисничка заедница.

  Карактеристики

  Корекција на бои и засилувач; Оценување на бои

  Во Вегас, алатките за корекција и оценување на бојата се сметаат за ефекти и треба да се додадат на секој клип. Достапен е целиот опсег на алатки за корекција и оценување, вклучувајќи криви, заситеност/нијанса и осветленост/контраст, но работниот тек за да се постигне добра оценка е малку незгоден.

  Премиерата има цел посебен таб за алатки за боја, што ви овозможува да се преселите во интерфејс целосно фокусиран на бои. Секој клип во вашата временска линија ќе има основни својства на боја што ќе ви овозможат да ги коригирате вашите клипови во боја. Има многу ефекти со оценка на бои кои можете да изберете да ги додадете на клип или на цела временска рамка.

  Motion Graphics

  Анимацијата е област каде што Премиерата е милји пред Вегас. Премиерата има многу вградени типови на анимација за текст и цвета. Картичката Essential Graphics и лесното динамичко поврзување со After Effects им овозможуваат на корисниците да прават некои навистина напредни работи.

  Вегас нема еквивалентни алатки за анимација и создавањето графика за движење е голема работапредизвик.

  Наслов

  Можете да додавате наслови на вашите филмови и во Вегас и во Премиера, но како и со можностите за графика за движење, Premiere овозможува многу понапредна анимација со наслови. Adobe After Effects му дава дополнителна функционалност на Premiere, што го прави помоќна платформа за анимација на текст.

  Аудио

  Како и со алатките во боја, Premiere има посебен работен простор за целото аудио уредување, што ви овозможува да се фокусирате на звукот со алатките што се веднаш достапни. Во Вегас, многу од аудио алатките се скриени, што може да придонесе за бавен и фрустрирачки работен тек на уредување.

  Multicam

  Двете програми вклучуваат решение за уредување Multicam, што ви овозможува да уредувате повеќе камери агли од една временска линија. Multicam е една од понапредните функции на Вегас и се чувствува малку незгодно. Premiere, од друга страна, нуди една од најдобрите функции за уредување Multicam на пазарот.

  Перформации

  Поддршка за кодек

  Предноста што ја има Premiere во однос на Вегас е во број на различни кодеци што може да ги поддржи. Ова се однесува на различните формати во кои камерите што ја произведуваат снимката можат да пишуваат видео датотеки.

  За уредник кој работи во филм и телевизија, да може да работи со необработени видео датотеки снимени со камери од висока класа е неопходност, која Премиерата би ја дозволила. За стрелец кој има сопствена камера, таа флексибилност е помалаважно.

  Vegas Pro ќе биде компатибилен со датотеки произведени од повеќето DSLR, како и со камери на ниво на потрошувачи и професионални. Разликите ќе се појават ако почнете да работите со повеќе филмски и емитувани стандардни формати, снимени со повисоки резолуции и длабочини на битови.

  Исто така види: 100+ Свежи & засилувач; Модерни анимирани емотикони што треба да ги користите денес

  Опции за извоз на рендерирање

  Во однос на опциите за извоз, ако сте барајќи да креирате видеа за употреба на интернет, па дури и на ДВД, и двете програми ќе понудат решение за тоа.

  Минимум системски барања

  Со оглед на многуте сличности, не е изненадување нивниот минимален систем барањата се суштински идентични.

  Вегас ќе работи на машина со Windows 7, додека на Premiere му треба Windows 10, но и двете бараат минимум 8 GB RAM и 4 GB GPU VRAM од вашата графичка картичка. На Premiere Pro ќе му треба четири пати повеќе слободен простор на тврдиот диск, сепак, од 8 GB за инсталација.

  Интеграции

  Поддршка на апликации

  Ако сакате да го проширите вашиот пакет со алатки со додавање анимација или дизајн на вашиот пакет, Adobe е платформата за избор. Бидејќи е дел од пакетот Creative Cloud, Premiere работи беспрекорно со други програми на Adobe, како што се After Effects, Photoshop и Illustrator.

  Приклучоци

  Со двете платформи можете да инсталирате приклучоци од трети страни, што ви овозможува да ги проширите своите можности без да купувате и научите сосема нова програма.

  За Вегас, постојат неколку приклучоцидостапни, но повеќето од нив обезбедуваат само транзиции или ефекти кои се веќе достапни во Premiere.

  Со Adobe, сепак, има многу додатоци и шаблони достапни за преземање, од кои многу работат преку повеќе програми на Creative Suite . LUTs (Lookup Tables) на пример може да се користат за ефекти во боја во Премиера, Фотошоп и After Effects.

  Групна соработка

  Премиерата е јасен победник кога станува збор за соработка; може да се користи и на Windows и на Mac уреди. Кога го користите софтверот за облак, членовите на вашиот тим пристапуваат до средствата од заедничка сметка, сето тоа од програмата.

  Дел 3: Заклучок – кој софтвер треба да го изберете?

  Вистината е дека и двете алатки се одлични парчиња софтвер и ако барате нешто за уредување на вашите филмови, и двете ќе ја завршат работата.

  За Mac корисници, изборот помеѓу Vegas Pro и Premiere е направен за вас. Vegas Pro едноставно нема да работи на вашата машина. Наместо тоа, можеби ќе сакате да размислите за Final Cut Pro наспроти Adobe Premiere.

  За корисниците на Windows кои претпочитаат еднократна рамна такса за нивниот софтвер, Sony Vegas е очигледен избор, особено ако можете да го купите додека има попуст.

  Ако барате нов софтвер и не сте ограничени од уредот што го користите или цената, можеби ќе сакате да ги земете предвид другите елементи што ги разгледавме во оваа статија. Ако сакашнадградете ги вашите вештини за уредување користејќи друг интегриран софтвер или соработувајќи со тим, Premiere Pro е производ што треба да се избере.


  Вистината е дека ниту една програма за уредување не е совршена. Ако прашате група уредувачи на видео за нивниот претпочитан избор на софтвер, малку е веројатно дека ќе добиете јасен победник. Секој уредник работи поинаку. Некои се многу креативни во својот пристап, додека други ќе следат потехнички и поорганизиран работен тек. Кога станува збор за Vegas Pro (поранешен Sony Vegas) наспроти Adobe Premiere, прашањето треба да биде „кој софтвер за уредување е најдобар за вас?“

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.