Упатство: Лесно стабилизирајте видеа во Adobe Premiere Pro

 Упатство: Лесно стабилизирајте видеа во Adobe Premiere Pro

David Romero

Дали некогаш сте се впуштиле во уредување на видео само за да откриете дека вашата рачна снимка е малку прерачна за она што се обидувате да го направите? Веројатно сте го искористиле најдоброто од ситуацијата кога сте биле на снимање без гимбал или Steadicam, но сега снимката едноставно изгледа премногу несигурна. За среќа, користењето на Adobe Premiere за стабилизирање на снимката е полесно отколку што мислите.

Иако After Effects ви дава многу поголема флексибилност со стабилизирачките снимки во постпродукција доколку ви треба брзо решение, Premiere Pro CC вклучува совршено способна Алатка за стабилизатор за да се изедначи секое треперење на камерата и да се подобри вашата снимка. Ајде да разбереме како точно да го стабилизирате видеото во Premiere Pro користејќи Warp Stabilizer.

Резиме

  Дел 1: Како да го користите Warp стабилизаторот во Premiere Pro CC

  Примената на ефектот Warp Stabilizer е лесно. Откако ќе го подигнете Premiere Pro, можете да ја стабилизирате снимката со помош на Warp Stabilizer на ист начин како што би примениле кој било друг ефект.

  1. Изберете го клипот што сакате да го стабилизирате.
  2. Одете во Панелот Ефекти и пронајдете го Warp Stabilizer .
  1. Двоен клик или повлечете го на клипот на временската линија.
  2. Треба да видите сина Анализирачка порака во позадина низ снимката. Оставете ја минута или две да го направи своето. Времето кое е потребно зависи од должината и сложеноста на клипот. Можете да продолжите да уредувате додекаова се случува во заднина.
  1. Прилагодете го параметарот Smoothness за да ја измените вкупната количина на стабилизација. Можеби нема да треба многу да го менувате ова за да го добиете резултатот што ви треба. Нула е поблиску до оригиналната снимка од камерата; повисоките вредности создаваат многу повидлив ефект.
  1. Ако сакате да создадете ефект на стационарна камера без никакви движења, изберете Стабилизација > Резултат > Без движење . Ако само сакате да го отстраните треперењето, но да го задржите движењето на камерата, изберете Непречено движење .
  1. Кликнете Анализа повторно за да ги видите резултатите. Вашиот клип сега треба да се стабилизира!

  Забелешка: Секогаш кога ќе направите промена откако првично ќе го примените ефектот, ќе треба повторно да кликнете на Анализа за да ги видите резултатите. Ова важи и за промени на клипот, па имајте го на ум ако го скратите подоцна.

  Исто така види: 18 лесни за употреба шаблони за лирски видео за вашето следно музичко видео

  Како изгледа? Можеби ќе бидете среќни да го оставите таму. Или може да видите некое искривување во позадина што не изгледа прекрасно. Копајте понатаму во водичот за да дознаете како да го ублажите ова.

  Дел 2: Топ 5 совети за стабилизатор на искривување & засилувач; Решавање проблеми

  Функцијата за стабилизација на Premiere Pro е моќна алатка, но има свои ограничувања. Постојаноста на клипот може да се компензира со некое забележливо искривување во заднината. Ќе го дознаете кога ќе го видите. Прилагодете ја мазностализгачот за да го намалите овој ефект додека не добиете нешто со што сте задоволни.

  Алтернативно, обидете се да го префрлите Методот во Позиција , Скала , Ротација , или Subspace Warp . Како последно средство, скокнете во паѓачкото мени Напредно и проверете Детална анализа . Можете да најдете повеќе за тоа подолу.

  1. Прилагодете го дополнителното сечење

  Стабилизатор за искривување е малку балансирачки чин. Можеби ќе треба да има некаков компромис помеѓу мазноста на кадарот и губењето на некои делови од кадарот.

  Запомнете дека овој ефект не е за сечење на кадарот, само за создавање стабилна снимка. Но, може да ги отсече рабовите повеќе отколку што би сакале, за да добиете чиста, мазна слика. Ова може да го ублажите со дотерување на лизгачот Помалку мазно повеќе исечете во Напредни поставки .

  2. Снимајте за Warp Stabilizer

  Наместо да го користите како лесно поправање во работниот тек на постирање, ќе имате поголем успех ако снимате имајќи го предвид Warp Stabilizer. Ако сакате убаво непречено движење во вашите снимки, но немате пристап до гимбал, размислете за фотографирање со поширока рамка или со поголема брзина на блендата, ако е можно. Ова ќе ви даде многу поголема флексибилност при примена на ефектот во уредувањето.

  3. Нарачајте ги вашите ефекти

  Ако сте изгубиле дел од стабилизацијата по брзото поправање на бојата, направетеуверете се дека не го менувате изворот за анализа на Warp Stabilizer.

  Проверете го редоследот на ефектите во Контролите на ефектот на панелот . Ефектите на горниот дел се применуваат прво, така што Warp Stabilizer секогаш треба да биде на врвот. Ако префрлите нешто, запомнете повторно да го анализирате клипот.

  4. Зачувај како претходно поставено

  Откако ќе пронајдете комбинација од поставки што ви даваат резултат со кој сте задоволни, можете да ја зачувате како претходно поставено. Ова треба убаво да го забрза вашиот работен тек кога работите со многу несигурни снимки или ако сакате да создадете сличен ефект на повеќе проекти.

  Запомнете дека Warp Stabilizer треба да го анализира поединечниот клип рамка по рамка — тоа не е модел со една големина. Затоа, само притиснете го копчето Анализа дури и откако ќе го примените претходно поставеното за да го вклучите.

  5. Nest Your Footage

  Една од најчестите пораки за грешка што ја гледаме е црвен банер низ снимката кога се обидувате да ја промените брзината на стабилизиран клип. Во основа, не можете да користите Warp Stabilizer и да ја менувате брзината на истиот клип. Има лесно решение: кликнете со десното копче на изменетиот клип, а потоа кликнете Гнездо . Потоа можете да ја стабилизирате вгнездената низа без никакви проблеми.

  6. Напредни поставки

  Откако ќе го издржите стандардниот ефект на Warp Stabilizer и што се случува кога ќе ги прилагодите лизгачите, погледнете ги поставките во Напредно јазиче .

  • Детална анализа е едноставно поле за избор што ќе го натера алгоритмот да работи понапорно за да најде делови од снимката за следење. Можеби ќе завршите со помазна снимка, но ќе имате и многу потежок и побавен проект - така што има компромис.
  • Ако забележите чудно бранувано изобличување на вашата снимка, генерално, стабилизаторот треба автоматски да го отстрани ова. Но, ако вашата снимка е снимена со камера со тркалачка бленда, обидете се да го поставите Rolling Shutter Ripple на Подобрено намалување .
  • Нашиот личен фаворит е опција да се скрие тој досаден предупредувачки банер што ви кажува повторно да ја анализирате снимката - дури и кога не сакате! Запомнете дека предупредувачкиот банерот се појавува на извезената датотека, така што ова е исто така корисен начин да избегнете какви било непријатни разговори со клиентот.

  Благодарение на Warp Stabilizer, користењето Adobe Premiere за стабилизирање на видеото е брзо , и со малку вежбање лесно може да се справите. Но, слично како и повеќето поправки по постпродукција, ништо не е подобро да ги исправите работите на снимањето. Планирајте однапред, снимајте имајќи ја на ум оваа функција ако имате намера, или најдете си гимбал за да ги израмните кадрите во камерата. Но, ако сè уште не сте задоволни со вашата треперлива снимка, Warp Stabilizer ќе направи се што може за да го поправи.

  Исто така види: Системски барања за Adobe Premiere CC (Про препораки)

  Ако барате дополнителни ефекти во Premiere Pro, научете од нашите упатства за создавање вртоглавицаефект, создавање ефект на стаклена плоча, користење на ефектот на огледало и користење на ефектот на неостра маска.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.