Топ 27 Smashing Free & засилувач; Платени шаблони за слајдови за Final Cut Pro

 Топ 27 Smashing Free & засилувач; Платени шаблони за слајдови за Final Cut Pro

David Romero

Создавањето трендовски видеа со Motion Graphics може да одзема многу време и може да бара вештини што ги надминуваат способностите на уредникот. Ако сакате да ги создадете овие кул видео проекти, можеби мислите дека ќе треба да инвестирате во учењето на Apple Motion или After Effects. За среќа, тоа не е така, бидејќи шаблоните за слајдшоу Final Cut Pro ви ги нудат сите стилови без никаква фрустрација.

Резиме

  Дел 1: Кул и засилувач; Хип шаблони за слајдови за Final Cut Pro

  1. Бесплатно Прекрасно слајдшоу

  Убавото слајдшоу е забавен, блескав дизајн на филмски ролни, што го прави совршен за фотографски и видео снимки. Со 10 заштитни места за текст и медиуми, ова кратко видео исто така ќе направи одлична секвенца на почетни наслови.

  Бесплатно преземање на прекрасно приказ на слајдови

  2. Бесплатно летно слајдшоу

  Летното слајдшоу е живописен и забавен дизајн, совршен за истакнати светли пораки. Возбудливите транзиции во стилот на четката за сликање и рачно напишаните текстуални елементи му даваат на овој проект чувство како колаж.

  Исто така види: Како да креирате временско застарување во Premiere Pro од видеа & засилувач; Фотографии

  Бесплатно летно преземање на слајдови

  3. Модерна промоција на слајдшоу

  Неверојатно елегантна употреба на динамична типографија и шарени транзиции го прават овој шаблон совршен за употреба во сите видови проекти. Додадете слој на модерен професионализам на вашите видеа и импресионирајте ги вашите гледачи!

  Исто така види: Создадете свој Морф ефект на лице во After Effects (Упатство)

  Преземете ја промоцијата на модерното слајдшоу сега

  4. ЧеткаСлајдшоу

  Одликувајќи се со светла позитивна атмосфера и чист дизајн, Слајдшоуто на четката е дизајнирано со свадбени видеа, уметнички промоции за производи, па дури и носталгични патувачки клипови! Додадете софистициран допир на вашите проекти со леснотија.

  Преземете го слајдшоуто на Brush сега

  5. Creative Upbeat Slideshow

  Ако барате уникатен дизајн со модерен изглед кој содржи брзи транзиции и едноставни текстуални ефекти, Слајдшоуто Creative Upbeat треба да биде во вашиот арсенал. Покажете го вашето портфолио и креирајте одлични проекти без да губите време!

  Преземете го Creative Upbeat Slideshow сега

  6. Квадратни рамномерни – приказ на слајдови

  Креативното користење на исечоци на форма со мазни анимации го сочинуваат ова неверојатно слоевито слајдшоу, кое ќе ги подигне вашите фотографии и клипови. Совршени за вашите следни колекции за улична фотографија, мода или промо настани! Поставете го најдоброто напред и импресионирајте ги вашите клиенти.

  Преземете го Square Smooth – Слајдшоу сега

  7. Слајд шоу на хартија

  Барате нешто модерно и свежо за прикачување на интернет за YouTube? Слајдшоуто на хартија вклучува совршен спој на светли бои на розова и жолта, како и ретро изглед со кул неисправен изглед кој е совршен за кул вовед за вашиот канал или претставување нова промоција за социјалните медиуми!

  Преземете го слајд шоуто на хартија сега

  8. Фото слајдшоу

  TheПроектот Photo Slideshow е едноставен, но убав шаблон, со 12 зони за пуштање медиуми и текстуални елементи. Нежните транзиции во стилот на „паѓање“ и суптилните ефекти на боке му даваат на овој шаблон смирувачко и носталгично чувство.

  Преземете го слајд шоуто на фотографии сега

  9. Слајдшоу за венчавки

  Ако сакате да креирате едноставно, но модерно слајдшоу за свадбени фотографии, тогаш ова е шаблонот за вас. Нежните транзиции на сликата додаваат допир на елеганција, додека едноставните текстуални анимации нудат многу простор за вашите пораки.

  Преземете го Слајдшоуто на свадбата сега

  10. Slideshow Smooth Split

  Slideshow Slideshow е убав и чист шаблон, погоден за низа проекти, од деловни промоции до празнични снимки. Едноставниот дизајн и транзициите со поделени бришења го прават овој моќен и разноврсен проект.

  Преземете го Slideshow Smooth Split сега

  11. Слајдшоу од кино

  Овој креативно анимиран шаблон е и инспиративен и филмски. Анимацијата и текстуалните елементи со непречена транзиција сигурно ќе го привлечат вниманието на вашиот гледач. Совршено за деловни презентации, маркетинг кампањи и видеа од настани.

  Преземете го Cinematic Inspired Slideshow сега

  12. Elegant Plexus Slideshow

  Elegant Plexus slideshow нуди стилизиран графички дизајн, со совршенза корпоративни видеа и содржини поврзани со технологија. Дизајнот на плексус во форма на триаголник го премести гледачот помеѓу 15-те медиумски заштитни места на модерен и уникатен начин.

  Преземете го Slideshow Elegant Plexus сега

  13. Urban Slideshow

  Урбан слајдшоу е супербрз, блескав шаблон кој сигурно ќе ги импресионира вашите гледачи. Искривените текстуални анимации и брзите транзиции го прават овој проект совршен за музички видеа, промоции на настани и емисии.

  Преземете Urban Slideshow сега

  14 . Приказ на слајдови на љубовна приказна

  Со 10 прилози за уредување текст и медиуми, Љубовната приказна е совршена приказ на слајдови за видеа или воведни моменти од свадбата. Рамката во форма на срце нуди уникатен дизајнерски елемент, со мазни текстуални анимации што ги истакнуваат вашите пораки.

  Преземете го слајдшоуто на Love Story сега

  15. Мемориски слајдови

  Слајдшоу со меморија е прекрасен дизајн во стил на фото ѕид со бавни движења на фотоапаратот за панирање/зумирање. Овој шаблон е совршен за прикажување на убавината на вашите слики и ќе биде одлична ревија за фотографи или дизајнери.

  Преземете го слајдшоуто на меморијата сега

  16. Elegant Grid Photo Slideshow

  Овој прекрасен проект има широк спектар на намени и е супер лесен за брендирање. Едноставниот дизајн на мрежа и суптилните протекувања на светлината убаво ги истакнуваат вашите слики додекатекстуалните полиња нудат простор за светли, задебелени пораки.

  Преземете го слајд шоуто на Elegant Grid Photo сега

  Gallery of Memory е привлечен шаблон, со повеќе медиумски места за место по слајд. Чувството на дизајнот како хартија, со прекрасни ефекти на протекување на светлина, му дава на овој видео проект носталгично чувство. Користете го овој шаблон за импресивни презентации, приказ на слајдови со фотографии и изложби.

  Преземете ја Галеријата на меморија сега

  18. Слајдшоу на корпоративна времеплов

  Проектот за слајдови на корпоративна времеплов е совршен за деловни промоции, презентации и студии на случај. Графиката цвета и светлите транзиции на истекување на светлината на виножитото привлекуваат око, додека задебелените текстуални елементи ја истакнуваат вашата порака.

  Преземете го Слајд шоуто на корпоративната временска рамка сега

  19. Happy Slideshow

  Проектот Happy Slideshow е неверојатно разновиден и може целосно да се прилагоди на вашите потреби. Текстуалните анимации се едноставни, овозможуваат многу простор за вашите пораки, но исто така можете целосно да го отстраните текстот и да дозволите прекрасните транзиции и протекување на светлина да зборуваат сами за себе.

  Преземете Happy Slideshow Now

  20. Ново урбано слајдшоу

  Новото урбано слајдшоу е совршено за деловни промоции, демо снимки на производи и презентации на портфолио. Убавототранзициите на лентата во боја непречено се лизгаат помеѓу вашите видеа или фотографии и сигурно ќе ги импресионираат вашите клиенти.

  Преземете ново Урбан слајдшоу сега

  21. Promo Meetup на настанот

  Овој уреден шаблон е модерен и функционален во својот дизајн. Секој слајд е дизајниран малку поинаку за да овозможи совршен распоред за вашите пораки. Без разлика дали најавувате главни говорници или прикажувате снимки од минатите настани, проектот Event Promo Meetup има се што ви треба.

  Преземете го Promo Meetup на настани сега

  22. Корпоративна презентација

  Ако ви треба видео за корпоративна презентација, тогаш ова е шаблонот за вас. Модерниот дизајн и мазните движења на 3D камерата го прават овој привлечен и импресивен видео шаблон.

  Преземете ја корпоративната презентација сега

  23. Едноставно слајдшоу

  Едноставното слајдшоу е одличен сеопфатен шаблон, со огромен опсег на можности. Дизајнот е чист и јасен, овозможувајќи ви да додадете други ефекти како што се протекување светлина, анимирани цветови или грешки за да го направите ова ваше.

  Преземете едноставно приказ на слајдови сега

  24. Приказ на слајд за историја

  Овој проект за шаблони е совршен за документарни филмови, секвенци на наслови и деловни временски рамки. Едноставните вињетирани слики и опкружени со рачно напишани текстуални елементи му даваат на видеото винтиџ чувство.

  Преземете го слајд шоуто на историјата сега

  25. Ink Slideshow

  The Ink Slideshow е уметнички дизајниран видео проект, совршен за уметници, фотографи и дизајнерски изложби. Транзициите на Ink Blot се мазни и динамични, а едноставните текстуални анимации овозможуваат кратки и јасни пораки.

  Преземете го слајд шоуто со мастило сега

  26 . Добрите стари денови

  Добрите стари денови се одликуваат со 3D лебдечки фотографии, замаглувачки транзиции и кул анимирани цветови. Ова стилско видео содржи масивни 65 медиумски места за место, што го прави одлична опција за фотографи и изложби на уметници.

  Преземете добри стари денови сега

  27. Слајдшоу за емотивна меморија

  Оваа филмска слика слајдшоу ќе направи извонредна почетна насловна секвенца или трејлер. Случајните преодни елементи и силно протекување на светлина му даваат на ова видео чувство како да трепка низ вашите спомени.

  Преземете го слајд шоуто за емоционална меморија сега

  Дел 2: Како да се прилагодат шаблоните за слајдови & засилувач; Изградете свој

  Решенијата за уредување на Apple ги делат работните текови за уредување и анимација помеѓу 2 програми: Final Cut Pro и Motion. Двете програми не само што нудат начин за креирање видеа и анимации во живо, туку тие исто така работат заедно за да ви овозможат да користите анимирани елементи со движење од FCPX. Шаблони за слајдшоу Final Cut Pro се ананимиран проект Motion што можете да го инсталирате во FCPX и да го приспособите со вашите сопствени медиуми, наслови и елементи на брендот.

  Откако ќе го преземете избраниот шаблон, време е да го приспособите. Првото нешто што треба да направите е да го инсталирате шаблонот, за да работи од FCPX.

  1. Одете до преземената датотека и отпакувајте ја. Во отпакуваната папка, ќе најдете втора папка со наслов името на вашиот шаблон; ова е вашата папка со проекти.
  2. Отворете втор прозорец на Finder за да отидете во следната папка; Апликации > Final Cut Pro > Содржина > Приклучоци > MediaProviders > MotionEffect.fxp > Содржина > Ресурси > Шаблони
  3. Изберете ја точната папка Шаблони; за Шаблони за приказ на слајдови, можете да ја користите папката Наслови или Генератори.
  4. Повлечете ја папката со проектот во соодветната папка со шаблони.
  5. Стартирајте го Final Cut Pro и шаблонот сега ќе се појави во вашите Генератори/Наслови панел.
  6. Повлечете го во временската линија и приспособете го проектот користејќи го контролниот панел „Ефекти“. 5>

   Можете да ги создадете вашите едноставни прикази на слајдови со фотографии во Final Cut Pro од нула. Еве неколку од нашите врвни совети за создавање своја.

   1. Започнете со поставување на вашите слики на Времеплов во правилен редослед и со вистинска должина. Полесно е да се додадат ефектии транзиции откако ќе дознаете дека содржината е точна.
   2. Ако користите фотографии што не се во соодветна големина или форма за вашиот видео проект, претворете ја таа фотографија во Комплициран клип . Променете ја големината на сликата од рамките на Compound Clip и репозиционирајте ако е потребно. Во главниот времеплов, вашата слика сега ќе има иста големина како и вашето платно.
   3. Користете Final Cut Pro транзиции помеѓу вашите слики, за да додадете некои трендовски движења.
   4. Размислете за додавање ефект на боја или нијанса на вашите слики за да создадете конзистентност низ целото видео.
   5. Користете „Сечење“ и „Промена на големина“ за да создадете кул дизајни на поделен екран. (Погледнете ја оваа статија за детали за поделените екрани во Final Cut Pro.)
   6. Додајте музика во вашиот проект што одговара на темпото на вашето видео; ова ќе ви помогне да ја раскажете вашата приказна и да ги задржите вашите гледачи заинтересирани.

   Шаблони за слајдови за Final Cut Pro се одличен начин да ги проширите вашите можности за уредување и да им обезбедите на вашите клиенти и гледачи возбудлива и уникатна содржина. Дополнително, шаблоните како оние што ги разгледавме овде може да ви заштедат многу време за уредување на вашите проекти. Што е најважно, шаблоните ви дозволуваат да пробувате нови и креативни работи, затоа заглавете се и забавувајте се.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.