Топ 15 Final Cut Pro филтри за подобрување на видео уредувањата (+5 бесплатни опции)

 Топ 15 Final Cut Pro филтри за подобрување на видео уредувањата (+5 бесплатни опции)

David Romero

Ако барате неверојатни нови ефекти за да додадете малку возбуда во процесот на уредување, тогаш проверете ја нашата листа на Final Cut Pro филтри што може да се преземат. Сè што ви треба, од Light Leaks и LUTs до Glitch и Light Ray ефекти.

Резиме

  Дел 1: 15 Premium Final Cut Pro филтри кои ќе почнат да ги користат денес

  1. 100 Инстаграм филтри

  Не е изненадувачки што пакетот 100 филтри на Инстаграм содржи 100 оценки на бои од типот на Инстаграм за вашите видео проекти. Пакетот LUT може лесно да се инсталира, давајќи ви 100 интересни ефекти за влечење и пуштање директно на вашите клипови или слоеви за прилагодување. (Врска до статијата за слој за прилагодување?)

  Исто така види: Најдобри 28 реални филмски звучни ефекти без хонорар за филмаџии

  Преземете 100 филтри на Instagram сега

  2. Филтер за шејкер

  Пакетот филтер за тресење содржи 10 брзи треперливи ефекти, вклучувајќи RGB, строб и трепкање. Овие ефекти се совршени за употреба во видеа исполнети со акција, музика и филмови со настани, како и во репродукции. Користете ги за да додадете кул ефект во вашата секвенца или оформете го ефектот со клучна рамка за да создадете фанки транзиции.

  Преземете го филтерот за шејкер сега

  3. VHS Effects

  Ако сакате да креирате ефекти во ретро видео стил, ова е пакетот за вас. Содржи 10 целосно приспособливи ефекти, VHS пакетот е уникатно и динамички анимиран за да даде огромен опсег на стилски опции. Додадете во вашите видеа за да создадете реалистично винтиџ чувство или забавно и возбудливосостав.

  Преземете ги ефектите на VHS сега

  4. Непречено тресење на фотоапаратот

  Снимката снимена на статив може да изгледа малку досадна, па зошто да не му дадете на вашиот филм чувство на рачна камера со овој пакет од 10 мазни ефекти на тресење на камерата. Прекрасните и динамични ефекти на движење се движат од суптилно движење до подраматичен изглед. Овие ефекти, исто така, може да се создадат, давајќи ви стотици можни опции.

  Преземете непречено тресење на камерата сега

  5. Ретро ефекти

  Засилете ги вашите видеа со кул слој од старошколски ефекти за да создадете неверојатни приказни и да го привлечете вниманието на вашата публика. Овој пакет доаѓа со 10 разновидни шарени ретро ефекти за FCPX кои можете лесно да ги приспособите за вашата следна трендовска промоција на видео или претставување производ.

  Преземете ги ретро ефектите сега

  6. Фокус на камерата

  Доколку сакате да креирате секвенци од соништата или ретроспективи со лебдечко чувство на фокус на камерата, пакетот Фокус на камерата е токму она што ви треба. Содржи 15 неверојатни ефекти засновани на фокус, овој пакет е совршен за секоја снимка што сакате да ја дадете чувството на другиот свет.

  Преземете го Фокус на камерата сега

  7. Color Grading

  Пакетот Color Grading е совршен за зајакнување на вашите способности за оценување Final Cut Pro со само неколку кликања. Содржи над 50 уникатни оценки на бои, овој сет LUT е совршен за музички и видеа за настани, презентации, реклами,промотивни филмови и креативни парчиња.

  Преземете го Color Grading сега

  8. Ефекти на треперење

  Создадете кул и стилски видеа со овие неверојатни сјајни и брзи ефекти на треперење. Овој пакет доаѓа со 15 ефекти кои можете да ги комбинирате и измешате за да постигнете поинаков изглед кој одговара на вашиот стил. Бидете оригинални и бидете креативни!

  Преземете ги Flicker Effects сега

  9. Light Leaks

  Light Leaks содржи 10 прекрасно анимирани светлосни ефекти во боја, совршени за давање на вашиот филм и квалитет на фантазија или сон. Смелите бои и блесокот на објективот го прават овој сет на протекувања да се издвојува и сигурно ќе го привлече вниманието на вашата публика.

  Преземете го Light Leaks сега

  10. Color LUTs

  Овој сет на впечатливи LUT Color Effects нуди разновидни изгледи засновани на тонови за вашите композиции. Совршени за употреба во промотивни филмови, трејлери и деловни презентации, овие ефекти на оценување не само што можат да ви помогнат да ја оцените вашата снимка, туку можете да ги обојувате вашите филмови за да одговараат на вашиот бренд.

  Преземете ги Color LUTs сега

  11. 3D Face

  Ако креирате видеа користејќи многу слики, овој извонреден ефект може да биде пригоден. Генераторот на 3D Face ги мапира лицата во сликите и додава 3D ефект на сликата, овозможувајќи ви да се движите околу лицето наместо преку него.

  Преземете 3D Face сега

  12. Прилагоден објективFlare

  Создавањето реалистичен Lens Flare во Final Cut Pro може да биде незгодно и одзема многу време. Со овој практичен ефект, можете целосно да го приспособите и да го обликувате клучот на вашиот блесок на објективот за да ја добиете бојата и изгледот што го сакате.

  Преземете го прилагодениот Lens Flare сега

  13. VHS Styles

  Овој сет на задебелени и стилизирани ефекти во стилот на VHS се брилијантни и за додавање уникатен изглед на вашите клипови и за создавање одлични преодни ефекти. Пакетот од 10 VHS ефекти е впечатлив и сигурно ќе ги импресионира вашите гледачи и клиенти.

  Преземете ги VHS Styles сега

  14. Light Studio

  Ако барате различен ефект на осветлување што можете да го примените на клипови, наслови или фотографии, не гледајте подалеку од Light Studio. Направете ги вашите медиуми полни со бои и додајте ги совршените светлосни поставки со вкус на вашите секојдневни снимки. Совршено за музички видеа или најави за настани!

  Исто така види: Како да се врати во DaVinci Resolve 17 (+ Совети за решавање проблеми)

  Преземете го Light Studio сега

  15. Sparkle Effect од 1970-тите

  Создадете неверојатен сјај и сјај во стилот на диско за вашите следни енергични и динамични видеа. Користете ги овие ефекти со автентичен изглед како прекривка на која било снимка, со сјај што ја следи вашата снимка.

  Преземете го Sparkle Effect од 1970 година сега

  Бонус: 5 бесплатни финални исечоци Профилтри за уредници

  1. Бесплатен пакет ефекти на дефекти

  Овој бесплатен пакет ефекти за баговите за FCP содржи 11 уникатни изобличувања на видеотоефекти, совршени за хорор и трилер филмови, музички видеа и трејлери. Овие ефекти се супер лесни за употреба и може да се инсталираат за неколку минути.

  Бесплатно преземање на пакет со ефекти на дефекти

  2. Бесплатно XEffect Glow Darks

  Кога додавате ефект на сјај на вашиот клип, осветленоста се прилагодува на главните моменти на вашиот клип, додавајќи повеќе светлина на полесните области. Со изолирање на слаба осветленост, ефектот Glow Darks го прави истото, но потемните области на вашиот клип.

  Бесплатно преземање XEffect Glow Darks

  3. Бесплатните зраци во боја на XEffects

  Color Rays се извонреден ефект што може да ги направи вашите видеа, слики и графики да се истакнат и буквално да блеснат. Ефектот додава зраци на светлина што проектираат од осветленоста на вашата слика кон камерата. Може да ја контролирате и насоката, интензитетот и бојата на ефектот.

  Бесплатно преземање на XEffects Color Rays

  4. Бесплатен фокус на замаглување

  Додајте неверојатни детали за замаглување на вашата снимка за да го насочите вниманието на гледачот со 5 типа на заматување од кои можете да изберете - Гаусово замаглување, дефокусирање, заматување на зумирање, радијално заматување и Мек фокус. Добрата работа во врска со овој бесплатен филтер е тоа што имате опции за боја за нијанса и лизгач за непроѕирност за да ја контролирате количината на нијанса, како и количината на заматување.

  Бесплатно преземање на фокус на заматување

  5. Слободен градиентен филтер

  Филтерот за градиент на Andy ви овозможува да додадете градуирана неутрална густинафилтри за вашите клипови. Со други зборови, можете лесно да креирате градиентни оценки на бои за вашата снимка. Ако сакате да создадете стилизиран и уникатен изглед за вашиот проект, ова може да биде многу корисно.

  Бесплатно преземање на филтер за градиент

  Дел 2: Како да се применат филтри и ефекти во Final Cut Pro

  Откако ќе ги изберете и преземете вашите ефекти, треба да ги инсталирате. Ова не е тешко да се направи и треба да трае само неколку минути.

  1. Отворете прозорец Пронаоѓач и лоцирајте ја папката со шаблони. Отпакувајте го.
  2. Отворете втор прозорец на Finder и одете во Филмови > Шаблони за движење > Ефекти .
  3. Повлечете ја преземената папка во папката Effects .
  4. Стартувај Final Cut Pro и барај ги ефектите во Control Panel .

  Професионални совети за користење филтри

  Секој ефект ќе доаѓа со свој сет на приспособливи опции за да можете да го направите ваш. Има неколку клучни работи што можеби би сакале да ги земете предвид пред да почнете да давате ефекти на вашите клипови.

  Ефектите доаѓаат подоцна

  Кога имате филтри за играње, може да биде покана да скокате директно во додавањето на вашето видео, но треба да го запомните процесот на уредување. Пред да започнете да додавате ефект, проверете дали сте ја направиле целата основна корекција на бојата, за да можете да бидете сигурни како ќе изгледа ефектот.

  Не претерувајтеТоа

  Може да биде лесно да се занесете и да ги додадете СИТЕ ефекти, но овие типови филтри најдобро се користат умерено и само кога ќе додадат нешто во вашиот филм. Ако филтерот што го користите не помага да се раскаже приказната, тогаш дали ви треба?

  Изградете библиотека

  Final Cut Pro е одличен софтвер што може да направи неверојатни работи. Кога ќе почнете да додавате додатоци и филтри како овие, можете да започнете да го прилагодувате вашиот пакет за уредување, градејќи ги алатките што одговараат на работата што ја работите.


  Значи, го имате, вкупно 20 филтри за Final Cut Pro кои можат да му дадат поттик на вашето уредување и да понудат сосема нов опсег на алатки за играње. Производството на уникатна и креативна содржина е многу полесно кога ќе почнете да барате дополнителни алатки надвор од ограничувањата на Final Cut.

  Ако барате дополнителни алатки за Final Cut Pro, проверете ги нашите топ листи за текстуални ефекти. Шаблони за слајдови, генератори и отворачи.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.