TikTok vs YouTube: Што треба да користите за вашиот маркетинг во 2022 година?

 TikTok vs YouTube: Што треба да користите за вашиот маркетинг во 2022 година?

David Romero

TikTok и YouTube се масивни платформи на врвот на листата на многу бизниси кои сакаат да се промовираат онлајн. Знаењето која платформа одговара на вашиот бизнис ќе зависи од тоа како имате намера да ја користите и видот на содржината што ја правите. Во бескрајниот натпревар на незадоволство, кој е TikTok против YouTube, ќе откриеме кој ќе биде победникот.

Резиме

  Дел 1: Разгледување на YouTube или TikTok ?

  Првото нешто што треба да се разбере за YouTube и TikTok е дека тие навистина не можат да се споредат. YouTube е платформа за споделување видеа која започна во 2005 година и моментално е во сопственост на Google. TikTok е платформа за социјални медиуми создадена во 2017 година од ByteDance.

  Иако платформата за споделување видео може да има сличности со платформите за социјални медиуми, функциите и употребата на секоја од нив се многу различни и, како што ќе видите, тие не треба да се натпреваруваат еден со друг.

  YouTube е систем за управување со содржини кој се фокусира исклучиво на видео, слично на тоа како блоговите се фокусираат на пишаниот збор. YouTube е исто така пребарувач кој може да ви помогне да бидете пронајдени преку низа методи на пребарување, како што се резултатите од Google Video.

  TikTok е една од најновите платформи за социјални медиуми која користи видео содржина за поврзување на корисниците и започнување разговори . Краткото времетраење на видеото и поедноставното решение за уредување создаваат брза, лесно конзумирана содржина.

  За бизнисите, YouTube се користи за создавање назбирка на промотивни содржини и содржини засновани на ресурси кои се многу достапни на Интернет. TikTok нуди брз и брз начин за поврзување со вашите следбеници.

  Дел 2: YouTube наспроти TikTok за бизнис: Направете го вистинскиот избор

  YouTube TikTok
  Функции Тони на функции за создавачи и бизниси Многу ефекти, но ограничени на севкупните карактеристики.
  Опсег на содржини Сè од видеа како до серии за документи. Ограничено поради должината на содржината.
  Квалитет на содржината Сè од основните стилови на видеа до целосна продукција. Побрзата содржина генерирана од корисниците резултира со понизок вкупен квалитет.
  Лесност за користење Многу функции може да бидат збунувачки за почетниците. Супер лесен за користење и објавување содржина .
  Управување со содржина Систем за длабинско управување со содржина. Нема управување со содржина освен бришење.
  Реклами Бројни избори за реклами – може да бидат комплицирани и скапи. Едноставни, но моќни опции за рекламирање.
  Максимална должина на видео 12 часа До 10 Минути
  Претпочитана должина на видео 5 до 15 мин во зависност од содржината 15 до 60 секунди

  YouTube vs TikTok Главни сличности

  1. Најочигледнасличноста помеѓу YouTube и TikTok е тоа што и двајцата се занимаваат со видео содржини генерирани од корисници . Гледачите имаат многу слични опции за ангажирање, вклучувајќи споделување, коментирање, лајкување и следење/претплата на вашиот канал.
  2. Има многу разлики во платформата помеѓу начинот на креирање содржина, но и двете платформи дозволуваат преводи и текстуални преклопувања за да се направи најпристапната содржина.
  3. За разлика од Facebook, Twitter и Linkedin, кои ја создаваат вашата активност од мешавина на вашата мрежа, трендовски и спонзорирани објави, YouTube и TikTok користат алгоритми за да препорачаат содржина врз основа на преференциите на гледачот , интеракции и претходна активност.
  4. Аналитиката е суштински дел од секоја платформа, бидејќи е витална алатка за да видите како растат вашата содржина и канал. И TikTok и YouTube нудат аналитика погодна за примарната употреба на платформата. YouTube нуди многу повеќе детали за гледачите, но малку е веројатно дека ќе ви требаат детални информации за вашата содржина на TikTok.

  TikTok и YouTube Главните разлики

  1. YouTube Studio нуди различни алатки за уредување , вклучително и отсекување, додавање музика и некои ефекти, но ова е една област во која TikTok победува од рака. Не само што можете да додавате музика, наслови и налепници, оваа платформа за социјални медиуми нуди низа филтри и интерактивни елементи како што се анкети иVFX.
  2. TikTok има и фантастична функција React , која ви овозможува да снимате видео заедно со едно од друг корисник. React видеата се појавуваат рамо до рамо како поделен екран во вашиот довод, означувајќи го оригиналното видео; оваа уникатна карактеристика создаде многу трендови, како што се корисниците кои компонираат музика и танцуваат заедно.
  3. Иако двете платформи нудат музика , TikTok има многу поголем каталог за избор. Многу уметници открија дека TikTok е фантастична платформа за промовирање на нивната музика.
  4. Како што веќе споменавме, YouTube се фокусира на содржини со долги форми, со просечна должина на видео на YouTube за 11 минути. YouTube објави #Shorts секција за корисниците да се натпреваруваат со TikTok, но функцијата сè уште е во бета тестирање и има долг пат да помине за да се приближи до употребливоста на TikTok.
  5. Гледачите можат да допрат до креаторите на платформата преку видео коментари, но само TikTok дозволува директни пораки .
  6. Што повеќе, можете да ги зачувате вашите видеа на TikTok на вашата локална уреди, но со YouTube, ќе треба да се регистрирате на сметката Pro за да ги преземете вашите видеа.
  7. TikTok има неколку преноси на приходи достапни за своите создавачи на содржина и платформата како целина е насочена кон олеснување на заработката. Откако ќе ги отклучите опциите за монетизација, ќе најдете многу можности, дознајте повеќе овде. Додека, YouTube дозволувакреаторите да споделат дел од приходите од рекламите од рекламите прикажани пред, за време и над нивните видеа. За жал, YouTube на своите создавачи им дава многу мала контрола врз тоа какви реклами се прикажуваат кога, и за да заработите за живот, ќе ви требаат милиони прегледи.

  Разбирање на алгоритмот

  Секоја платформа има за цел да ги задржи корисниците ангажирани и да го користат, така што алгоритмите за YouTube и TikTok работат специјално за типовите содржини кои најдобро функционираат.

  YouTube

  Најпопуларните типови содржината на YouTube се коментари, документарни филмови, прегледи на производи, упатства и видеа со реакции. Алгоритмот ги разгледува метриките како што се времето на гледање и прегледите на допаѓања/недопаѓања, но конкретно, YouTube се фокусира на задоволството на гледачите поради подолгите формати.

  Со YouTube, вашето задржување на публиката , лајкови и надворешните споделувања ќе ви помогнат да го подобрите пребарувањето. Просечната должина на секое дадено видео ќе зависи од вашата содржина, но видеата со највисоки перформанси се од 5 до 15 минути.

  TikTok

  TikTok го користи својот алгоритам да курираат содржини во нивниот дел „За вас“, врз основа на вашите претходни ангажмани , пребарувања и следи . Кога објавувате видео, платформата избира мала група корисници да го видат во нивниот дел За вас . Колку повеќе внимание и ангажман добива вашето видео, толку повеќелуѓе на кои ќе им се прикажува.

  TikTok започна како видео платформа од 60 секунди, но набрзо тоа го зголеми на 3 минути. Најновото ажурирање дозволува видеа во должина до 10 минути, но најпопуларната содржина е сè уште долга помеѓу 15 и 60 секунди. Иако TikTok можеби се обидува да се натпреварува со YouTube за долга содржина, креаторите и корисниците се малку збунети од одлуката бидејќи го одзема она што го направи TikTok посебен.

  Дел 3: Топ 3 прашања за користење на TikTok & засилувач ; YouTube како создавач

  Дали TikTok е добар за YouTubers?

  Накратко, да, TikTok е фантастичен за YouTubers. Содржината со кратки форми и лесната употреба на хаштагови го прават пронаоѓањето на нови и возбудливи креатори како парче торта. Сите Јутјубери користат социјални медиуми за да промовираат долги содржини преку клипови и трејлери, а TikTok е фантастична опција.

  Исто така види: 15 работи што треба да ги проверите за проблеми со доцнењето на репродукцијата на Premiere Pro CC

  За да го користите TikTok за промовирање на вашата содржина на YouTube, ќе треба да бидете сигурни дека вашата биографија е поставена да ги насочите вашите следбеници кон вашите видеа. Користете повик за акции и хаштагови за да ја пронајдете вашата публика и да ја поттикнете да го посети вашиот канал.

  Дали YouTube е полесен од TikTok?

  TikTok е многу полесен за користење за создавачите кои произведуваат кратки содржини, но тоа може да биде малку незгодно за подолги видеа. YouTube е платформа за управување со видео, така што монтажата најверојатно ќе биде завршена пред да се постави. Можете исто така да прикачувате претходно уредени видеа на TikTok, но губите забава со тоа што не создавате во-содржината на апликацијата.

  TikTok исто така нуди фантастичен ангажман и со малку вежбање, можете да најдете дека добивате илјадници прегледи. YouTube е поголем предизвик кога станува збор за зголемување на вашата сметка.

  Можам ли да ставам TikTok видеа на YouTube?

  Можете да ги преземете вашите TikTok видеа од апликацијата и да ги зачувате во вашата камера ролна. Откако ќе го имате вашето кратко видео, можете да го споделите на други платформи за социјални медиуми, како и да ги прикачите како шорцеви на YouTube. Преземената верзија има воден печат на TikTok, но ова може да биде добра работа, охрабрувајќи ги вашите претплатници на YouTube да ве проверат таму.

  Исто така види: Научете да користите Final Cut Pro: Водич за уредување за почетници

  TikTok и YouTube се фантастични алатки кои можат да помогнат во промовирањето на вашиот бизнис и да се ангажираат вашата публика. Додека компаниите зад платформите се во жестока конкуренција, корисниците и креаторите најдоа начини да ги користат заедничките понуди за управување со видео и социјалните медиуми за да ја префрлат публиката помеѓу различни типови на содржина и пораки. Само времето ќе покаже кој ќе биде број еден во битката TikTok наспроти YouTube, но во меѓувреме, испробајте ги и двете, правејќи го вашиот бизнис победник.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.