Создајте видеа Cinematic Letterbox 1080p во Premiere Pro

 Создајте видеа Cinematic Letterbox 1080p во Premiere Pro

David Romero

Сакате да им дадете на вашите видеа филмски изглед и чувство што го заслужуваат? Се чувствувате ограничено на 1080p затоа што немате анаморфни леќи при рака? Додавањето на кинематографско сандаче на вашата снимка веднаш додава широкоаголно чувство на него, дури и ако не сте го снимиле со тоа на ум. Ја принудува публиката да ги гледа вашите видеа во различен сооднос од 16:9, што ви овозможува да ја ослободите визијата на вашиот вистински режисер.

Резиме

  Дел 1: Додадете писмо Поставете ги вашите видеа во Premiere Pro

  Па, како да додадете ефект на сандаче во вашето видео и да го промените соодносот на вашите снимки? Ајде да погледнеме како да го направиме тоа во Premiere Pro.

  Исто така види: Научете како да ги избришете или исчистите податоците од кешот на Premiere Pro

  Промена на соодносот

  Првиот начин да го направите ова е да го промените целиот сооднос во поставките на проектот.

  1. Одете во Реза > Поставки за секвенца
  2. Ако работите во секвенца од 4K, сменете ја големината на рамката на 3840 хоризонтална и 1 632 вертикална . Ова ќе создаде кинематографски сооднос 21:9.

  Користете преклопување на писмото

  Имајте на ум дека ова ќе ја промени големината на целото видео на 21:9, но можеби ќе сакате само специфичен дел да се стави во сандаче. Ако сакате поголема контрола врз вашата слика, обидете се да додадете преклоп.

  Исто така види: 3 начини да креирате неверојатни беспрекорни видео јамки во Premiere Pro
  1. Преземете преклоп со поштенско сандаче по ваш избор. Има многу ресурси од кои можете да ги преземете. За ваша олеснување, додадовме неколкуподолу!
  2. Увезете го преклопот во Premiere Pro како што би увезувале кое било видео или друго визуелно средство.
  3. Повлечете и испуштете го преклопот од прозорец на проектот на временската линија.

  Креирај приспособено сандаче

  Ако сакате уште поголема контрола врз вашето писмо, обидете се да креирате своја.

  1. Користејќи ја алатка за правоаголник , повлечете црн правоаголник преку целата рамка.
  2. Активирајте ги безбедните маргини за да ги користите како водич за кадрирање.
  1. Изберете ја алатката за полигон со четири точки во Effect Controls за да креирате маска.
  1. Поставете го правоаголникот на работ на рамка и извлечете ја за да го покриете центарот на рамката, оставајќи ја снимката на самиот врв и долниот дел каде што сакате да биде ефектот на сандачето.
  1. Под маската на правоаголникот во Контроли за ефекти , кликнете Превртено . Ова ќе го промени ефектот, откривајќи го центарот на рамката и оставајќи ги горните и долните црни.
  1. Повлечете го графичкиот слој низ делот на времеплов би сакале снимката да биде во сандаче.
  2. Извезете ја оваа графика како шаблон Motion Graphics за иднината користете.

  Дел 2: 3 бесплатни шаблони за филмска лента и сандаче

  Барате некои бесплатни кинематографски ленти и преклопувања на сандачето за да ги користите во вашите сопствени проекти? Еве ги нашите омилени. Едноставнопреземете ги, внесете ги во вашиот проект Premiere Pro и повлечете ги на временската линија.

  1. Bart Johnson Productions

  Овој пакет од Bart Johnson Productions доаѓа со широк асортиман на различни стилови на писма, за снимки со HD 1080p и 720p. Секој транспарентен PNG е јасно означен и компатибилен со Premiere Pro - сè што треба да направите е да го увезете во вашиот проект и да го повлечете на временската линија.

  Преземете ја Bart Johnson Productions сега

  2. Film Crux

  Film Crux е врвен ресурсен центар за филмаџиите, а овие шаблони за поштенски сандачиња ќе ви дадат многу опции за играње при уредувањето. Секој од нив е со висок квалитет и компатибилен со Adobe Premiere Pro, гарантирано дека вашите снимки ќе изгледаат веднаш филмски.

  Преземете Film Crux сега

  3. Yonaz

  Преземете го овој неверојатен пакет со сооднос на страници од Yonaz, филмаџија кој издаде збирка средства за поштенско сандаче за потполно бесплатна употреба. Едноставно преземете ја датотеката, отпакувајте ја и внесете ги визуелните слики во вашиот проект на ист начин како што би користеле фотографии. Повлечете ги на временската линија за да ги користите како преклопувања.

  Преземете го Yonaz сега


  Ако барате начин да ги направите вашите снимки од 1080p повеќе филмски, освен да снимате во одредено стил и користење на кино осветлување и премиум објективи, менувањето на соодносот е едноставен и достапен начин за постигнување инстантрезултати.

  Постојат многу различни начини за додавање сандаче, почнувајќи од создавање ваш сопствен ефект во Premiere Pro до преземање постојни средства од сандачето 1080p и нивно користење како преклопување. Ако сте корисник на Final Cut Pro, сепак можете да го креирате изгледот на сандачето следејќи го упатството овде.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.