Создадете ретро изглед на стрипот: ефект на цртан филм во Premiere Pro

 Создадете ретро изглед на стрипот: ефект на цртан филм во Premiere Pro

David Romero

Ефектите на цртаните се многу забавни за создавање, не повеќе од модерните композиции во стилот на стрипови. Создавањето изглед на стрипови за вашите видеа може да биде предизвик, но имаме 2 фантастични методи идеални за вашата музика, настани и содржини засновани на приказни. Ајде да започнеме да создаваме свој сопствен цртан ефект во Premiere Pro!

Резиме

  Дел 1: Создадете динамични рачно нацртани стрип ефекти во Premiere Pro

  Premiere Pro нема меморирано меморирање на мајчин цртан филм, но можете да создадете рачно нацртан изглед на стрипови со неколку ефекти. Ќе ви треба вашиот изведувач снимен на зелен екран и заднина за да одговара на стилот на фината линија за најдобри резултати.

  1. Сложете го вашето видео во заднина и снимките од зелен екран во временската линија.
  2. <>
  3. 7>Во панелот Ефекти , побарајте го Клуч во боја и додајте го на клипот на зелениот екран.
  4. Земете го Избирач на бои од Контролната табла за ефекти и изберете ја зелената позадина на вашиот клип, а потоа приспособете ги поставките за фино да го прилагодите отстранувањето на заднината.
  5. Прилагодете ги скалата и позицијата на вашето видео за да одговараат на позадината.
  6. Пребарајте го Најди ги рабовите ефект и додајте го на вашата снимка од зелен екран. Доколку е потребно, можете да кликнете на Превртено поле во Контролната табла за ефекти за потемен стил.
  7. Најдете и додајте го ефектот на постеризација во вашата снимка; во Контролната табла со ефекти ,прилагодете го Ниво за да го добиете нивото на детали што го барате.
  8. На крајот, додајте го Постеризирај ефект на време и намалете ја стапката на слики; колку пониско одите, толку повеќе рамки ќе се отстрануваат, што ќе резултира со непрекината репродукција.

  Дел 2: Користење на ефектот на цртаниот филм After Effects

  After Effects има прилично импресивен цртан ефект, кој можете да го користите во вашите премиерни проекти преку Динамичко поврзување, дознајте сè за динамичкото поврзување со овој практичен водич.

  1. Уредете ја вашата заднина и клиповите на зелениот екран во временската линија на Премиерата.
  2. Изберете го слојот Cartoon Effect и одете во Датотека > Adobe Dynamic Link > Заменете со композиција за после ефекти .
  3. Во After Effects, побарајте го Ефектот Keylight и додајте го во вашиот клип.
  4. Во Контрола за ефекти Панел , користете го Бикер за да ја изберете бојата на позадината; приспособете ги другите поставки додека не сте задоволни со отстранувањето на позадината.
  5. Пребарајте го ефектот цртан филм и додајте го во вашиот клип.
  6. Играјте си со поставките за креирање цртаниот изгледа каков што ви се допаѓа во Контролата на ефекти.
  7. Кога сте среќни, притиснете Зачувај ( Cmd+S или Ctrl+S ) и затворете го After Effects, Premiere ќе се ажурира со новиот клип.
  8. За да го уредите ефектот, кликнете двапати на AE Comp од Премиера, и After Effects ќе се отвори со вашиот клип подготвен зауреди.

  Дел 3: Топ 8 шаблони за ефект на цртан филм за Premiere Pro

  Ако барате постилизирано чувство за цртан филм, стотици Premiere Pro шаблони се достапни за преземање; проверете ги нашите најдобри 8.

  1. Отварач на цртан филм

  Отворачот нацртан цртан филм нуди 17 медиуми и 8 заштитни места за наслови во оптимална, ретро секвенца со чувство. Шаблонот ги претвора вашите фотографии во слики во стилот на печатење во сива скала со забавни, шарени хартиени рабови.

  Преземете го Cartoon Drawn Opener сега

  Исто така види: Топ 25 Музика за вежбање без авторски права за спорт & засилувач; Видеа за вежбање

  2. Вовед во стрип

  Со 4 медиуми и 5 заштитни места за наслови, шаблонот за вовед во стрип е идеален за воведи на YouTube, покани за настани и трејлери за најава. Вашите видеа/фотографии се додаваат во панелите за стрипови опкружени со светли, задебелени наслови.

  Преземете го воведувањето на стрипот сега

  3. Стрипови Инстаграм Stories

  Пакетот Comics Instagram Stories вклучува 6 прекрасни дизајни со забавно, смело чувство на стрипови. Секоја приказна нуди шарени панели за заднина, меурчиња со наслови во стил на стрипови и треперење на блесоци, како што се молњите и пулсирањата на струја.

  Преземете ги стриповите на Instagram Stories сега

  4. Comics Opener

  Comics Opener е забавна и смела воведна секвенца, идеална за канали на YouTube, создавачи на содржини и бизниси. Шаблонот може да се пофали со 27 мемориски мемории кои ги претвораат вашите слики во шарено маслослики.

  Преземете го Comics Opener сега

  5. Поп-арт отворач

  Со 15 медиуми и 16 заштитни места за наслови, Поп-арт отворачот е впечатлив и храбар вовед за вашите видеа. Шаблонот брзо се движи низ панелите на стрипови исполнети со вашите медиуми во едноставен стил нацртан со мастило.

  Преземете го Pop Art Opener сега

  6. Поп-арт типографија

  Шаблонот за поп-арт типографија вклучува 12 наслови на цел екран со ретро чувство за вашите проекти. Со разнобојни позадини со точки, задебелени картички за наслови на стрипови и заштитни места за медија, овој типографски пакет сигурно ќе го привлече вниманието на вашиот гледач.

  Преземете ја поп-арт типографија сега

  7 . Comic Sketch Effects

  Пакетот Comic Sketch Effects вклучува 12 неверојатни претходно поставувања за да додадете стил на цртан филм на вашите видеа и фотографии. Секој ефект се игра со ефектите на Find Edges, Posterize и Color за да се создадат композиции со уникатен изглед.

  Преземете ги Comic Sketch Effects сега

  8. Comic Neon Effects

  Пакетот Comic Neon Effects вклучува 12 неверојатни мемории засновани на светлина, идеални за музика, настани и модни содржини. Поставките користат фини рабови и светлосни зраци за да создадат блескав приказ на неонски блесоци околу вашиот објект.

  Преземете Comic Neon Effects сега

  Исто така види: Отстранете ги и заменете ги зелените екрани во After Effects (само 3 чекори)

  Иако можеби нема биде цртан ефект во Premiere Pro, има многу други начини да се создаде стилски изгледза вашите композиции. Ако не го наоѓате баш ефектот што го барате, зошто да не го погледнете целиот опсег на шаблони за стрипови и цртани на Motion Arrays.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.