Создадете подобри олеснувања во After Effects

 Создадете подобри олеснувања во After Effects

David Romero

Во ова упатство, ви покажуваме колку е лесно да се користи уредувачот на графикони за да се создадат подобри олеснувања во вашите анимации за после ефекти. Убедени сме дека откако ќе го погледнете ова упатство, никогаш нема да користите друга стандардна лесна леснотија во животот на вашиот мограф.

Исто така види: CC Composite: Занемарен ефект

Транскрипција

Здраво момци! Тајлер овде за MotionArray.com и во ова упатство за After Effects сакам да ви покажам како да постигнете подобри олеснувања во вашите анимации за After Effects. Во овој пример овде, можете да видите дека оваа горната кутија воопшто не користи олеснување и можете да видите во централното поле дека анимацијата ја користи стандардната леснотија и олеснување во клучните кадри.

Оваа долна рамка еве го користам типот на олеснување што сакам да ви покажам како да го постигнете. Значи, еве уште еден пример, како што можете да видите, тоа е истото. Во анимацијата на овој прв круг, не користи никакво олеснување, централната го користи стандардното олеснување, а последната го користи типот на олеснување што сакам да ви покажам како да го направите. Ова не е многу тешко да се направи, но дефинитивно може да додаде уште едно ниво на софистицираност во вашата работа. Ајде да одиме напред и да погледнеме како да го направиме тоа. Во ред, затоа тука имам квадрат солидна со неколку клучни кадри кои се движат од лево кон десно.

Првата работа што сакам да направам е да ја истакнам оваа прва клучна рамка и да дојдам до анимација, помошник за клучни кадри и да дојдам надолу за лесно олеснување. Затоа сакам да се олеснампрвата позиција и сакам да се олеснам на втората позиција. Така, јас ќе го направам истото, ќе ја истакнам оваа клучна рамка, ќе дојдам до анимација, помошник за клучни кадри и ќе се олеснам. Сега еве каде се случува магијата. Само ќе ги истакнам моите две клучни рамки овде и ќе кликнам на уредувачот на графикони.

Како што можете да видите, го имаме овој убав лак каде што се олеснуваме и попуштаме. За да го постигнеме тип на олеснување што ви го покажав во примерот, само сакам да ја истакнам втората клучна рамка и да ја зграпчам оваа рачка и само да ја повлечете докрај налево. И сега, кога правиме преглед на RAM меморијата, можеме да видиме дека го имаме ова навистина убаво, навистина мазно, што се олеснува. Во ред, така што во втората анимација овде, имаме ваква здодевна анимација на кругови. Сакам да ја применам техниката на олеснување и на оваа анимација. Така, јас само ќе ги истакнам овие први клучни кадри и ќе дојдам до анимација, помошник за клучни кадри и лесно откривање. Ќе го сторам истото овде со оваа втора клучна рамка, освен што ќе биде лесно. левата. Сега, кога го прегледуваме ова, имаме навистина свиленкаста, мазна кружна поп анимација. Како што можете да видите, ова е навистина лесно да се направи и додава уште едно ниво на софистицираност на вашатаанимација.

Се надевам дека ви се допадна ова упатство и ви благодариме што го гледавте, чао!

Исто така види: Дали ми треба дозвола за мојата локација на филмот?

Ако ви се допадна овој туторијал, имаме многу други упатства за Premiere Pro, After Effects , и воопшто снимањето филмови! Ако имате какви било прашања или сакате да видите други идни теми на статијата, оставете ни коментар подолу.

David Romero

Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.