Создадете неверојатни фотоанимации во After Effects

 Создадете неверојатни фотоанимации во After Effects

David Romero

Анимирањето на фотографиите со бавно зумирање или панирање е едноставен процес што може да се постигне во повеќето софтвери за уредување. Меѓутоа, што ако сакате да додадете анимација на фотографијата? Во ова упатство, ќе ви покажеме како да го направите токму тоа со оваа неверојатна техника за фотоанимација After Effects.

Резиме

  Дел 1: Научете како да анимирате Still Фотографии во After Effects

  Ако редовно користите неподвижни слики во вашата видео работа, наоѓањето нови и возбудливи начини за нивно прикажување на гледачот може да биде предизвик. Многу уредници ќе се свртат кон движечки графички рамки кои привлечно ги сместуваат сликите. Со овој едноставен метод, ќе можете да додавате паралакса на вашите снимки и суптилни анимации на вашите субјекти.

  Чекор 1: Создадете слој во позадина

  Користењето на алатката Пенкало ви овозможува да креирате некои фантастични фотоанимации во стилот на Паралакс. Сепак, треба внимателно да размислите како ќе функционира за вашиот состав. Алатката Пенкало бара од вас да го одделите предниот план од позадината, така што сликите со чисти линии и дефиниција ќе бидат полесни за анимирање.

  1. Поставете ја вашата слика на временската линија, променете ја големината и поставете ја на потребната композиција .
  2. Користејќи Command+D или Control+D , дуплирајте го слојот и направете го горниот невидлив. Ќе го користиме ова подоцна за вашиот слој во преден план.
  3. Користете ја Алатката за пенкало за да креирате маска околуелемент во преден план. Не мора да биде совршено.
  4. Одете во Панелот за пополнување со свесност за содржина . Можете да го најдете ова во менито Прозорец .
  5. Зголемете ја Алфа експанзијата на 5 или 6.
  6. Поставете ја вашата игра на почетокот на временската линија и притиснете N на вашата тастатура. Ова ќе ја намали работната површина, така што After Effects треба да создаде пополнување само за една рамка.
  7. Во панелот Content-Aware Fill , кликнете Generate Fill слојот .
  8. Десен-клик на новиот слој Пополни и изберете Време > Замрзнете ја рамката .
  9. Повлечете го тој слој Пополнете за да го покриете времетраењето на вашата фотографија.
  10. Изберете го вашиот слој Позадина и вашиот Пополнете слој, кликнете со десното копче и изберете Precompose .

  Чекор 2: Анимирајте слоеви

  Сега кога имаме чист слој на позадина за композицијата, треба да го маскираме и анимираме слојот во преден план. Овој чекор може да потрае малку време во зависност од тоа колку е детална вашата слика.

  1. Направете го вашиот слој на преден план видлив и користејќи ја алатката Pen , нацртајте маска околу вашиот предмет. Бидете прецизни колку што можете.
  2. Поставете ја вашата игра каде што сакате да ја започнете анимацијата и креирајте клучна рамка заедно со вредностите Scale и Position и за преден план и позадината.
  3. Поместете ја вашата игра по должината на временската линија до крајната точка на анимацијата и создадете уште 2клучни рамки за секој слој.
  4. Вратете се на првиот сет на клучни кадри и приспособете ги Скалата и Позицијата на секој слој.

  Професионален совет: за најефективни фотоанимации, слоевите треба да се движат независно и со различни стапки. Играјте наоколу со движењето за да видите какви ефекти можете да создадете.

  Забелешка: ако вашиот предмет е делумно надвор од екранот, многу е важно да се погрижите да не ја позиционирате или скалирате вашата слика за да се прикаже работ на фотографијата.

  Чекор 3: Додајте ја анимацијата

  Користењето на алатката за кукли може да биде предизвик, бидејќи може да ја искриви вашата слика на неочекувани начини. Критичната работа што треба да ја запомните кога ја користите Алатката за кукли е дека секоја игла што ќе ја креирате ќе го промени движењето на вашата слика.

  1. Завршете ги чекорите на алатката Пенкало за да ја креирате вашата паралакса анимација. и поставете ја вашата игра на почетокот на анимацијата.
  2. Изберете го слојот преден план во временската линија и кликнете на Алатката кукли .
  3. Креирај клинови на вашиот слој на преден план на секој елемент што сакате да го поместите, на пример, рацете и нозете на субјектот.
  4. Следно, креирајте иглички за да го обезбедите остатокот од вашата слика. Ако сакате да ги движите рацете на субјектот, на пример, додајте иглички на рамото и главата за да ги држите мирни.

  Забелешка: можете да го тестирате движењето на вашите пинови во која било точка со влечење низ екранот. Секогаш Command+Z или Control+Z за да ги вратите тестовите.

  1. Откако ќе бидете среќни што имате доволно иглички за да создадете движење, поместете ја репродукцијата до крајот на анимацијата. Повлечете ги игличките околу екранот за да го произведете движењето и запомнете дека суптилните движења се пореални.

  Дел 2: 8 популарни ресурси за фотоанимација за After Effects

  Ако барате повеќе уникатни и забавни начини да ги анимирате вашите неподвижни фотографии, ние Имам листа од 8 неверојатни шаблони што можете да ги преземете денес.

  1. Live Photo Animator

  Шаблонот Live Photo Animator ви помага да ги анимирате вашите слики со движење слично на димна прашина. Неверојатно едноставен за користење, овој шаблон е идеален за слики со карактеристики со чад, магла или прашина, како што се слики засновани на природа и уметност.

  Преземете го Live Photo Animator сега

  2. Анимација со фотографии во живо

  Овој динамичен шаблон ви дава вистинска длабочина во вашите паралаксни фотографии со своите напредни техники за маскирање. Комплетот со алатки за анимација со фотографии во живо може да ги подигне методите што се користат во ова упатство на сосема ново ниво.

  Исто така види: 28 најромантични фотографии за Денот на вљубените & засилувач; Позадина (идеи за фотографии)

  Преземете ја анимацијата со фотографии во живо сега

  3. 3D Motion Photo Animation

  Пакетот 3D Motion Photo Animation содржи 3 алатки кои ќе ви помогнат да креирате прекрасни композиции за фотографии. Алатката 3D Photo ви овозможува да додадете временски услови како дожд и снег на вашите фотографии, додека алатките Freeze Frame и Loopовозможуваат лесно повторување на анимациите.

  Преземете 3D Motion Photo Animation сега

  4. 3D Photo Tool

  3D Photo Tool создава одличен ефект на искривување на страните на вашите слики за екстремно чувство на 3D Parallax. Овој едноставен шаблон за влечење и спуштање со интелигентен приспособен контролер е идеален за додавање уникатен стил на вашите презентации на слајдови.

  Преземете ја алатката за 3D фотографии сега

  5. Easy 3D Face Photo Animator

  Произведувајќи сличен ефект на Facebook 3D Photos, проектот Easy 3D Face Photo Animator може да создаде резултати кои привлекуваат внимание. Шаблонот најдобро функционира со слики од глава со јасна дефиниција помеѓу преден план и позадина.

  Преземете Easy 3D Face Photo Animator сега

  6. 3D Face Animator

  3D Face Animator Toolkit е идеален за фотографи и изведувачи кои сакаат да додадат чувство на видео на нивните фотографии. Со помош на серија маски, лицето е поделено на посебни слоеви за трендовски 3D резултат.

  Преземете го 3D Face Animator сега

  7. Photo Animation Particular

  Проектот Photo Animation Particular додава неверојатен ефект на честички од конфети на вашиот објект кој се движи како да се раствора. Овој неверојатен специфичен ефект е идеален за сите фотографии каде што сакате да истакнете некоја карактеристика во вашата композиција.

  Преземете ја посебната анимација на фотографии сега

  8.Комплет за фотографии 3D

  Комплетот за фотографии 3D ви ги дава алатките за слика во стилот на паралакса и ги комбинира со прекрасни елементи на честички како што се прашина и жито. Мекиот и суптилен ефект додава допир на елеганција на вашата фотографија, идеален за пејзажи и снимки од природата.

  Преземете го комплетот за 3D фотографии сега


  Претворете ги фотографиите во видео композициите никогаш не биле полесни со овој фантастичен метод на After Effects Photo Animation. Сега кога знаете како да го креирате овој 3D стил, обидете се да додадете дополнителни видео ефекти како што се прекривки за прашина, преклопувања на боке и преклопувања со чад. Ако барате дополнителни ефекти за создавање во After Effects, проверете го овој практичен туторијал за создавање на 2,5D паралакса ефект на неподвижни фотографии.

  Исто така види: Брзи поправки: Грешка во кешираниот преглед на After Effects (Избегнувајте бавен преглед)

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.