Откриено е 18+ неверојатно лого на Final Cut Pro (бесплатно преземање и упатство)

 Откриено е 18+ неверојатно лого на Final Cut Pro (бесплатно преземање и упатство)

David Romero

Содржина

Откривањето на професионалното лого е камен-темелник на брендирањето на видеата, а Final Cut Pro доаѓа со сите ресурси што ви се потребни за да го трансформирате секое лого во анимиран отворач за вашите видеа. Ги собравме најдобрите ресурси за да започнете, без разлика дали сакате да преземете шаблон или сами.

Овој напис ќе опфати 18 од нашите омилени шаблони за убод на лого, упатства за нивно инсталирање и упатство за изградба на прилагодено лого открие во Final Cut. Ајде да се нурнеме!

Резиме

  Дел 1: 22 Final Cut Pro лого анимации & засилувач; Шаблони за преземање

  Сè што ви треба е датотека со лого и копија од Final Cut Pro за да создадете стилски, професионални лого кои се откриваат со овие шаблони за преземање. Вклучивме и упатства за инсталирање на шаблоните во следниот дел.

  Ова бесплатно преземање ви дава 3 елегантни, модерно тематски модерно лого што ги открива совршените за младата публика и оптимистичките брендови. Овие лесни за употреба шаблони за лого се едноставно решение кога немате време да се помешате со многу опции; само додадете го вашето лого, поставете ја бојата и сè сте подготвени.

  Џон (Лени), уметникот кој стои зад овој дизајн, се занимава со мобилно-графички дизајн повеќе од 4 години и навистина ја сака оваа професија. Тој прави шаблони за Final Cut Pro, After Effects и Premiere Pro. Проверете повеќе од работата на Лени овде.

  Бесплатно логотреба да се појави името на вашиот шаблон, сликичката.

 • Повлечете ја малата слика на шаблонот во временската линија за да ја додадете во вашиот проект.
 • Кликнете на шаблонот во вашата временска линија и отворете го Inspector . Ова е местото каде што ќе ја додадете вашата датотека со лого и ќе можете да ги приспособите сите опции како боја, позадина и така натаму.
 • Така околу кориците што ќе ве наместат со вашиот нов шаблон. Поединечните шаблони може малку да се разликуваат, па можете да ја проверите документацијата вклучена со преземањето за конкретни упатства за приспособливите контроли на вашиот шаблон. Можете исто така да додадете свои ефекти одозгора, како ефекти на нијанси, за дополнително да го персонализирате отворачот.

  Но, ако не можете да го постигнете изгледот што го барате со претходно изработен шаблон, имате друга опција.

  Дел 3: Создавање сопствен шаблон во Final Cut Pro

  Еве основен преглед за создавање кул отворач на лого за вашите видеа користејќи го вградениот Final Cut Pro Наслови . Овој метод дури не бара датотека со лого, па затоа е одлично ако ви треба само брзо приспособено лого, но немате време да го дизајнирате.

  Чекор 1: Додајте го насловот на времепловот

  Final Cut Pro доаѓа полн со извонредни однапред направени Наслови , Ефекти и Генератори . Многу од нив може да се користат и прилагодат за да се создаде уникатен отворач на лого за вашите видеа. Овој туторијал ќе користи Основен 3D , вграден Наслов .

  1. Ако веќе не сте, креирајте нов Проект и додајте какви било клипови & засилувач; содржина што сакате да ја вклучите во Времепловот .
  2. Отворете го Прелистувачот за наслов со кликнување на неговото копче горе лево.
  3. Пребарајте Basic 3D и пронајдете ја неговата минијатура во списокот.
  4. Повлечете ја сликичката Наслов во вашата временска линија за да ја додадете во вашиот проект. Ставете ја на песна над сè друго.
  5. Повлечете го крајот на вашиот Основен 3D наслов така што ќе се протега по целата должина на вашиот видео проект.

  Чекор 2: Направете прилагодувања на изгледот

  Насловот Basic 3D изгледа прилично професионален, но ние дополнително ќе го персонализираме со прилагодување на некои од опциите. Овие инструкции се прилично специфични, но можете да бидете креативни и фино прилагодени за секаков вид изглед што одговара на вашиот проект.

  1. Изберете го Насловот во вашиот Времеплов и потоа отворете го Инспекторот .
  2. Под табулаторот Наслов најдете 3D текст и променете го Стилот на анимација во Tumble Zoom Down .
  3. Под табулаторот Текст изберете ја контролата Текст и внесете го името на вашиот бренд.
  4. Скролувајте надолу и пронајдете ја контролата Depth под 3D Text и зголемете ја на 40.
  5. Променете го Предниот раб контрола на Окосен .
  6. Најдете ја контролата Материјал одлизгање надолу и сменете го во Метал > Хром .

  Чекор 3: Додајте клучни рамки и ефекти

  Откако ќе го постигнете изгледот што го барате, време е да додадете малку движење во вашата композиција. Ќе го трансформираме отворачот на лого во воден печат на аголот, а потоа ќе се вратиме на надворешното лого на крајот, користејќи клучни рамки.

  1. Во Времепловот , поместете ја главата за репродукција така што ќе биде поставена веднаш по воведната анимација на вашиот 3D наслов.
  2. На десната страна на екранот, кликнете на иконата Ефекти за да го отворите панелот Ефекти и пронајдете го ефектот со име Трепка .
  3. Повлечете Трепка на вашиот наслов во временската линија.
  4. Во Inspector , под табулаторот Видео , свртете ја контролата Интензитет на 3 и додадете клучна рамка со кликнување на дијамантот на десно од лизгачот.
  5. Сега поместете ја лентата за репродукција неколку секунди понапред во вашиот состав и сведете ја Контролата за интензитет на 0.
  6. Повторете го овој процес на крајот од вашата временска линија повторно. Непосредно пред анимацијата надвор, додадете клучна рамка со интензитет поставен на 3. Неколку секунди пред тоа сведете го интензитетот на 0.

  Чекор 4: Додајте движење со прилагодување на позицијата и скалата

  Ако го прегледате вашето видео досега, треба да го гледате вашиот 3D наслов како се превртува и трепка неколку секунди пред да застанете. Наместо да останете мирни воцентарот на екранот за целото ваше видео, ќе го спуштите до аголот за да дејствува како воден печат за времетраењето на вашето видео со создавање клучни кадри со контролите Трансформирај .

  1. Поместете ја репродукцијата на само околу 1 секунда по нејзината воведна анимација и креирајте клучна рамка во Inspector за контролата Position под Transform во Видео јазиче .
  2. Исто така, креирајте клучна рамка за Скала во истиот дел, за да ја заклучите големината на вашиот наслов.
  3. Сега поместете ја главата за репродукција напред 1 или 2 секунди и креирајте нови клучни рамки за Позиција и Скала .
  4. Користејќи ги или контролите во Inspector или Transform алатката во Прегледувач , приспособете го насловот така што ќе одговара во аголот како воден печат. Можете да го направите ова со прилагодување и на нејзината позиција и размер (големина).
  5. Избледува во вашата видео содржина со создавање 2 клучни рамки за контролите Непроѕирност на самиот почеток на вашето видео, веднаш по воведната анимација на вашиот 3D наслов е завршена.
  6. Повторете го последниот чекор обратно на крајот од вашето видео за да ја избледи вашата содржина, оставајќи го само насловот како аутро.

  Иако е потребно малку подолго од преземањето шаблон, создавањето на сопствено отворање на логото ви овозможува да креирате уникатна анимација која одговара на вашиот бренд. Final Cut Pro е натоварен со тони Наслови , Генератори и Ефекти кои сето тоа може да се приспособи на креативни начини за создавање.


  Така што ќе заврши! Вооружени со 17-те врвни отворачи за лого што ги споделивме погоре, треба да бидете подготвени да креирате прекрасни анимации со лого или со инсталирање шаблон или со градење на еден сами користејќи ги вградените ресурси на Final Cut Pro. И, се разбира, има многу шанси да бидете креативни и да произведете нешто навистина уникатно, без разлика кој метод ќе го изберете.

  Преземете го пакетот Reveal

  Понекогаш едноставно и чисто е сè што ви треба, особено кога вашиот бренд има софистицирана личност. Бесплатното Simple Logo Reveal за Final Cut Pro е пакет на елегантни лого кои откриваат дека можете да го прилагодите стилот на вашиот проект. Можете да додадете своја сопствена слика или видео заднина што ќе ги користите за отворач, или можете уредно да го завршите вашиот проект со ова преклопување на логото.

  Zhoomart, дизајнерот на движења зад овој шаблон, е од Киргистан. Тој сака да придонесува за Motion Array како уметник за да им помогне на луѓето од целиот свет да ги развијат своите бизниси користејќи готови решенија за употреба. Тој вложува дополнителни напори за да ги направи неговите проекти лесни за користење за почетници. Можете да го погледнете целото негово портфолио овде.

  Бесплатно преземање со откривање на логото

  Исто така види: Брзи поправки: Грешка во кешираниот преглед на After Effects (Избегнувајте бавен преглед)

  3. Откривање на логото на грешка во печатна грешка

  Започнете ги вашите видеа со удар! Овој грангиен шаблон со модерен дизајн со трендовски анимации на текст кои естетски се вклопуваат со вашето лого или текст може лесно да се примени на сите облици и стилови. Промовирајте ги вашите социјални приказни, промоции и објави, со професионален изглед!

  Преземете го Откривањето на логото за грешка во типична грешка сега

  4. Лого на Light Lines

  Ако имате едноставен, но елегантен изглед и чувство за логото на вашата компанија, овој шаблон дефинитивно ќе додаде стил на стил. Со едноставна текстуална анимација и мазни движења на логото, можетелесно направете го вашето лого да изгледа привлечно. Совршени за технолошки подкасти или видеа на YouTube, ефектите од неонската линија ќе создадат најкул вовед!

  Преземете го логото на Light Lines сега

  Подгответе се за брзо и блескаво откривање на дигитално лого кое е совршено за секој социјален канал на уредник или создавач. Создадете кул футуристичка атмосфера и направете го логото на вашиот бренд незаборавно без воопшто да го гледате вашиот профил. Преземете го денес и приспособете го по ваш вкус!

  Преземете го Дигиталното лого Откријте сега

  6. Агресивно лого на Гранџ

  Откријте го вашето лого со гранџен уметнички стил! Динамично анимирани потези со четка со 1 место за лого и 1 текстуален слој што може да се уредува, лесно создаваат моќен вовед во вашиот канал. Одлично за фотографирање, патување или канали за уредување видеа на YouTube.

  Преземете го логото на Agressive Grunge сега

  7. Лого за изобличување на Grunge

  Овие гранџови отварачи одговараат на лут бренд, со ретро стајлинзи на промо видео на MTV од 1990-тите. Совршен за медиумски компании, блогови или модни брендови со алтернативен стил – и лесен за користење! Само спуштете го вашето лого во шаблонот и уникатно блескаво лого се открие за вашето следно видео.

  Преземете го логото за изобличување на Grunge сега

  Застрашувачко, техничко лого кое потсетува на дистописка иднина или можеби следната сезона на Black Mirror. Со логото Glitch,имаш 2 верзии за избор: бела или црна. Бидејќи нема многу бои во оваа композиција, најсоодветно е за видео-записи во Б&Ш или сиви тонови. Тоа би изгледало одлично како отворање на хорор филм или ТВ серија.

  Преземете го логото на Glitch сега

  Не ви треба ни датотека со лого за да создадете симпатична & уникатен рачно нацртан отворач со ова пакување. Вклучува 8 посебни дизајни и се што треба да направите е да го замените текстот со ваш за да креирате своја анимација. Овој шармантен стил ќе оди добро со свадби, годишнини, мали бизниси или кое било видео на кое му треба лично чувство.

  Преземете го типографското лого сега

  10. Лого за рамни форми

  Многу работи се случуваат со овој шаблон за лого со динамична форма. Тој е шарен, анимиран и краток – и би бил одличен отворач за видеа, реклами или презентации на YouTube. Достапен е во 1080 HD и беспрекорно се приклучува на Final Cut Pro.

  Преземете го логото на Flat Shapes сега

  11. Лого за пропусти

  Hi-fi, блескаво возење со вашето лого како дестинација, овој приспособен шаблон нуди прилично висока производствена вредност како нешто што би очекувале да го видите од професионална видео продукција студио. Исто така е кратко и слатко затоа што луѓето сакаат да дојдат до содржината! Можете да го користите ова како убод за лого и прв наслов за вашата композицијабидејќи има 2 држачи за текст каде што можете да го додадете вашиот наслов или слоган пред да се открие логото.

  Преземете го логото на Glitch сега

  12. Логото на Grunge Scribble

  Не е многу слично на логото на Grunge Distortion наведено погоре; Гранџ чкртаницата е темна, нервозна и добро... гранџ! Одлично ќе одговара за секој бренд (или бенд) со кул секојдневен карактер. Има само една опција за избор, но можете да ги промените боите за да одговараат на вашето видео и се разбира, да додадете свое лого.

  Преземете го логото на Grunge Scribble сега

  13. Откриено логото на планот

  Имате зграда, ремоделирање на дом, сам или технички канал? Овој пакет со лого со тематски нацрти открива е за вас! Комбинира 3D движечка графика со слоевити дизајни и доаѓа во 3 различни верзии. Лесен за користење и достапен само на Final Cut Pro.

  Преземете го логото на Blueprint Reveal сега

  14. Логото на Swirl Line

  Вдишете малку боја во прскањето на вашето лого со логото на Swirl Line. Светло е и забавно и погодно за сите видови брендови. Има една верзија во преземањето и може да се користи како воведен, надворешен или исечен наслов во вашата следна видео продукција.

  Преземете го логото на Swirl Line сега

  15. Брзо откривање на логото на HUD

  Веднаш од научно-фантастичен филм, откривањето на логото на Quick HUD е врвна анимација која е совршена за бренд со висока технологија. Овој уникатен шаблон навистина ќепоставете го вашето лого од другите. Можете да го користите за софтверски компании и компании за игри, футуристички видеа, научни брендови и многу повеќе.

  Преземете го брзо откривање на логото на HUD сега

  16. Лого за брз пропуст

  Друга високотехнолошка анимација за лого, логото на Quick Glitch обезбедува низа ефекти на дефекти пред да го открие вашето лого. Ова е прекрасен шаблон за YouTuber кој гради бренд или која било организација со младешка целна публика. Шаблонот доаѓа во 2 варијанти, една во црна боја & засилувач; бела, а другата во боја.

  Преземете го логото на Quick Glitch сега

  Имате неверојатни фотографии што сакате да ги покажете? Овој шаблон е совршен за фотографи и блогери за патувања. Само повлечете и пуштете ги вашите фотографии во Final Cut, а фотографското лого откривање ќе го стори останатото. На крајот, можете да додадете свој потпис или лого за конечното откривање.

  Преземете фотографско лого откривање сега

  Исто така види: Инсталирање и користење на Presets Premiere Pro

  Овој пакет од 2 анимации за убод на лого е доволно разновиден за да се користи за речиси секоја марка. Анимациите се составени на позадина по ваш избор, така што можете само да пуштите слика во шаблонот за да ја персонализирате. Можете исто така да ги приспособите логото, името на компанијата и полињата за текст, така што има навистина многу можности со овие 2 анимации.

  Преземете го отворачот на лого сега

  19.Лого за минимално чистење FCPX

  Ако барате нешто класично, проверете го логото за минимално чистење за Final Cut Pro. Само повлечете и пуштете ги датотеките со лого и лесно приспособете ги за потребите на вашиот проект. Создадете ваша сопствена елегантна и модерна анимација со лого што открива и постигнете извонреден изглед за корпоративни презентации, ажурирања на производи или видеа на социјалните мрежи.

  Преземете минимално чисто лого FCPX сега

  20. Логото ги открива коцките за дефекти

  Овде имаме пар лого со ефект на дефекти кои се одлични за реклами, презентации, слајдови или видеа од настани. Сè што треба да направите е да го копирате вашето лого и подготвени сте да одите. Се разбира, ако сакате дополнително да го приспособите, постои поле кое е совршено за вашата веб-страница или слоган. Исто така, можете да ги менувате боите или да ја отстраните позадината за да постигнете каков изглед сакате!

  Преземете го логото Откријте ги коцките за дефекти сега

  Овој неверојатен отворач за лого ја трансформира сликата на вашето лого во целосна 3D продукција со повеќе камери и уреди за осветлување. Чувството е големо, па ако сакате да оставите влијателен впечаток кај вашата публика - ова е анимација за да ги натерате да кажат „леле“. Згора на тоа, има и 4 верзии за избор со различни ефекти на осветлување и боја.

  Преземете го Glossy Logo Reveal сега

  22. Откривање на логото Ember Sparks

  Aфилмско откритие за драматични продукции, ова е фантастично отворање за вашиот следен мини-филм, канал на YouTube, театарски трејлер или презентација. Импресионирајте ја вашата публика со висока производствена вредност непосредно пред да го откриете вашето лого со стил. Овој моќен шаблон му дава на секој уредувач на видеа можност да создаде почетна секвенца директно надвор од Холивуд.

  Да преземете Ember Sparks Logo Reveal сега

  Дел 2: Како да користите шаблони за откривање лого во 3 лесни чекори

  Убавината на користењето на шаблонот е колку брзо можете да создадете лого анимација со фантастичен изглед. Откако ќе го изберете шаблонот што сакате да го пробате одозгора, следете ги овие 3 лесни чекори за да го инсталирате во Final Cut Pro. Откако ќе се инсталира, вашето ново лого открива дека шаблонот ќе се појави веднаш до вградените ефекти, транзиции, наслови и генератори во Final Cut.

  Чекор 1: Преземете ја вашата нова датотека со шаблон

  Изберете го омилениот образец погоре и преземете го. На MotionArray, можеби ќе треба прво да се најавите на вашата сметка.

  1. Преземете ја датотеката со шаблон.
  2. Одете до папката каде што сте ја преземале во Пронаоѓач .
  3. Двоен клик на датотеката за да ја отпакувате.

  Чекор 2: Префрлете го образецот на Final Cut Pro

  Откако ќе ги отпакувате датотеките, само треба да ги преместите на правилното место за Final Cut да ги користи. Локацијата на оваа папка зависи од тоа дали ја иматеMotion е инсталиран или само Final Cut Pro.

  1. Ако имате инсталирано Motion, папката што треба да ја најдете е: /Movies/Motion TemplatesАко не имате инсталирано Motion тогаш треба да ја пронајдете оваа папка:/Applications/ Final Cut Pro/Contents/Plugins/MediaProviders/ MotionEffect.fxp/Contents/Resources/Templates
  2. Треба да одредите дали вашиот шаблон е Effect , Generator , Наслов или Транзиција . Можете да дознаете со проверка на страницата каде што сте ја преземале или барајќи документација во вашата отпакувана датотека.
  3. Копирајте ја папката со вашиот нов шаблон во соодветната подпапка одозгора. Ако е Наслов тогаш ќе треба да го копирате во папката Наслови, ако е Генератор тогаш ќе треба да го копирате во папката Генератори итн.

  Чекор 3: Изградете го вашето лого за прскање во Final Cut Pro

  Со шаблонот вчитан во десната папка, Final Cut треба автоматски да ја прикаже вашата нова анимација на логото заедно со остатокот од вашите Наслови, транзиции, ефекти и генератори.

  1. Ако веќе не сте, отворете го Final Cut Pro.
  2. Ако вашиот шаблон е Effect или Transition , вие може да го најдете со отворање на тие менија на десната страна на екранот. Ако е Наслов или Генератор , можете да го најдете на страничната лента горе лево.
  3. Можете да го најдете со внесување

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.