Лесно креирајте ретро VHS ефекти во Final Cut Pro (10 шаблони)

 Лесно креирајте ретро VHS ефекти во Final Cut Pro (10 шаблони)

David Romero

ВХС играчите можеби се одамна надвор од мода, но естетиката што ја создадоа стана посилна во годините од нивното постоење. Нејасната слика, зрнестата статика, малку необоените тонови – тоа се работи што веднаш ќе направат вашето видео да се чувствува ретро. Во ова упатство, ќе поминеме низ создавањето на ваш основен VHS ефект во Final Cut Pro. Но, ако имате тесен рок, можете да користите и еден од нашите најдобри 10 VHS шаблони за Final Cut Pro.

Резиме

  Дел 1: Научете како да креирате VHS ефект во Final Cut Pro

  Во ова упатство, ќе наведеме како да креирате и користете VHS ефект Final Cut Pro на наједноставен можен начин. Постои метод за имплементирање на ова без да се потпирате на какви било приклучоци.

  1. Кликнете на јазичето Датотека и притиснете Ново > Проект за да го вчитате вашето видео во временската линија на проектот.
  2. За да започнете да додавате VHS ефект, можеби ќе сакате да го промените работниот простор за да имате подобра контрола на визуелните слики. Одете во Прозорец > Работни простори > Боја & засилувач; Ефекти .
  3. Прилагодете го вашиот работен простор со кликнување на полето во горниот десен агол и префрлете го Преглед во Векторскоп или Бранформа . Од таму ќе можете да ги следите прилагодувањата на боите.
  4. Прилагодете ги боите со кликнување на волшебното стапче под картичката Видео. Ќе кликнете Прикажи инспектор за боја .
  5. За да добиете поблизок изглед наавтентичен VHS изглед, зголемете ја Заситеноста .
  6. Можете и да ги промените RGB нивоата, за да додадете природно заматување на боите што ќе го имитира тој застарен изглед на лента.
  7. Оттаму, одете во јазичето Ефекти и кликнете Додај шум . Поставете го Blend Mode > Soft Light
  8. Сега додајте го Sharpen effect и според вашиот клип, поставете го Amount на околу 5,0.
  9. Повлечете го Gaussian Blur ефект на видеото и поставете го Amount на околу 2,5.
  10. За дополнителни детали додадете Prism effect , како што е изгледот RGB blur , и поставете го Amount на околу 4,0.
  11. Ако сакате да додадете мало треперење на видеото, користете го ефектот Земјотрес и поставете го Amount на минимум 1,5.
  12. На крај, но не и најмалку важно, можете да додадете VHS преклоп, ние ќе го користиме овој шаблон за Retro VHS пакет. Откако ќе го изберете стилот на VHS што ви се допаѓа и ќе го додадете во вашата временска линија, поставете го Режимот за мешање на екран .

  Дел 2: 10 VHS ефекти во гроздобер и ретро стил за Final Cut Pro

  Постојат голем број VHS ефекти за Final Cut Pro кои ќе ви помогнат да го имитирате изгледот на камерата од минатото едноставно со преземање и примена на вашата снимка во пакет за уредување. Подолу ќе прикажеме 10 шаблони за ефекти на VHS стилски стил, кои се неверојатно едноставни за додавање во вашиот проект.

  1. VHS Style Opener

  Овој дизајн во ретро стилвклучува импресивни транзиции што ќе ги вратат вашите гледачи во минатото. Со динамични блескави текстуални анимации, додајте убав изглед на вашиот следен промотивен настан или отворач на вашиот канал на YouTube.

  Преземете го отворачот на стил на VHS сега

  2. VHS Effects V2

  Овој пакет што може да се преземе ви помага да креирате кул, модерни VHS ефекти што можете да ги примените и прикажувате во 4K. Ефектите овде едноставно не можат да се пропуштат за нова верзија на класичниот VHS.

  Преземете VHS Effects V2 сега

  3. VHS Effects

  Со 10 динамични VHS ефекти во овој пакет и контролни панели за дисплеј, дефинитивно ќе го користите за многу проекти. Овој пакет е особено лесен за користење и се препорачува за уредници кои првпат се занимаваат со работа.

  Преземете ги VHS Effects сега

  4. Пакет за транзиција: VHS

  Овие 9 уникатни анимирани транзиции за Final Cut Pro и Apple Motion ќе ви овозможат да креирате vintage ефекти. Овие се совршени за создавање отвори, затворања и реклами како трејлери, тизери и реклами.

  Преземете го пакетот за транзиција: VHS сега

  5. VHS Modern Opener

  Создадете привлечни ретро воведи, промо, тизери и повеќе во 1080p и 4K користејќи го VHS Modern Opener. Едноставно не може да се пропушти да се додаде изглед и чувство од старата школа со блескав текст.

  Преземете го VHS Modern Opener сега

  6. Ретро VHS пакет

  Овој VHSШаблонот е тежок и ориентиран од 1980-тите, за разлика од која било друга ера на добрината на VHS. Можете лесно да влечете и испуштите некои оштетени ефекти на преклопување VHS во вашата временска линија и преку снимката за да создадете груб VHS што изгледа автентично за таа ера.

  Исто така види: Најдобрите 22 пенливи преклопувања на видео ѕвезди & засилувач; Позадини за креативци

  Преземете го ретро VHS пакет сега

  7. VHS Effects

  Овој посебен пакет ефекти на VHS пакет ќе ви даде можност да уредувате со класична естетика во 4K резолуција користејќи 10 сосема нови ефекти. Ќе можете да ги споите старите стилови со нови визуелни слики и да ги користите за да ги привлечете вашите гледачи.

  Преземете VHS Effects сега

  Исто така види: Научете 7 основни агли на камерата за фотографирање (Водич за 2021 година)

  8. VHS Stuff

  Овој пакет е особено одличен за употреба во музички видеа, реклами со голема брзина, промотивен материјал за настани и многу повеќе. Се одликува со 8 сцени со целосно анимирана позадина и 1 сцена со лого, сите на располагање.

  Преземете VHS Stuff сега

  9. Ретро стилови и екрани на камерата

  Овој пакет е можеби најдобриот за да ви помогне да го снимите ефектот на камерата од старата школа во Final Cut Pro. Овој несигурен изглед на видео лента лесно се имплементира во временската линија и може да им даде врвна на вашите уредувања во VHS стил.

  Преземете ги ретро стиловите и екраните на камерата сега

  10. VHS Styles

  Пакетот VHS Styles ви нуди десет уникатни ефекти што можете да ги примените на вашето видео со кликнување на копче. Можете лесно да ја прилагодите сериозностана VHS ефектот за да си дадете застарен изглед кој ќе го надмине просечното видео во ретро стил.

  Преземете VHS Styles сега


  Ајде да се соочиме со тоа, дека Ерата на забавата од крајот на 20 век беше класична и нејзината естетика живееше со причина. За да ја вратите суштината на тој период со овие VHS ефекти, ќе бидете чекор поблиску до повторното разгледување на минатото. Примената на VHS ефект на снимката е едноставно една од најстилските работи што може да ги направи еден уредувач на видео и не е ни толку тешко!

  Final Cut Pro VHS ефектите сигурно ќе го импресионираат секој што има вкус за ретро стилови. Ако барате дополнителни VHS ефекти за вашето следно видео, имаме подготвена прекрасна листа за вас!

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.