Како да користите Track Mattes во Premiere Pro (Упатство за Luma и Alpha Matte)

 Како да користите Track Mattes во Premiere Pro (Упатство за Luma и Alpha Matte)

David Romero

Дали некогаш сте се обиделе да експериментирате со мат на патеката во Adobe Premiere Pro? Во ова упатство, ќе научите како да ги користите и алфа и лума матите во вашите уредувања. Ова е лесно да се изврши, а има бескрајни можности!

Резиме

Исто така види: Топ 6 вообичаени изрази на After Effects кои ги користат уредниците (+6 нови опции)

  Дел 1: Што е мат?

  Во суштина, мат ќе ви помогне да споите две (или повеќе) клипови во еден. Можете да го направите ова со поставување на различни делови од секој клип така што и двата се видливи. Употребата на лума и алфа мат за траки е одличен начин да му дадете на вашиот видео проект малку дополнителен вкус - а ние ќе ги разгледаме и двете подолу!

  Дел 2: Како да користите лума мат

  Користејќи го лума мат, ќе можете да дозволите вашето парче слоевита снимка да помине низ белата област.

  Исто така види: Premiere Pro Multicam Editing Објаснето: Упатство со чекори на слика
  1. За да го направите ова, одете на Windows на горната лента > кликнете на Ефекти .
  2. Во панелот Effects лево, побарајте Track Matte.
  3. Сега повлечете и пуштете го Track Matte ефект на вашата оригинална снимка.
  4. Следно, под Контрола на ефекти > изберете Matte Luma .
  5. Следно, изберете го слојот што ја содржи оригиналната снимка од автомобилот како лебди во близина на свртувањето на патот.
  6. И, готови сте!

  Дел 3: Како да користите алфа мат

  Алфа мат е сличен на лума мат, освен за клипот ќе дојде низ проѕирниот дел од спојката додека еднобојната ќе дојдеостануваат. На пример, ако користите текст како проѕирна област, клипот ќе биде видлив само во тој текст, а остатокот ќе остане црно.

  1. Прво, креирајте наслов за проектот Alpha Matte. Откако ќе го внесете името, ќе се отвори нов прозорец.
  2. Следно, внесете некој текст во центарот на таблата и прилагодете го стилот, големината и ориентацијата на фонтот.
  3. Потоа, повлечете и ставете го насловот над саканата снимка.
  4. Во панелот Effects лево, побарајте Track Matte .
  5. Сега повлечете и пуштете го ефектот Track Matte до вашата оригинална снимка.
  6. Од паѓачкото мени Контрола на ефектите , изберете Алфа мат .
  7. Следно, изберете го видеото на кое сакате да се прикажат ефектите.
  8. Ќе најдете снимка што сега се провлекува низ вашиот насловен текст.

  Да резимираме, ако сакате видеото да помине низ проѕирен слој, одете на опцијата алфа мат. Ако сакате видеото да се примени со црно-бело видео, користете лума мат. Се надеваме дека ова упатство ќе ви помогне да започнете со користење на мат за песни во Adobe Premiere Pro. Ако имате какви било прашања, кажете ни во коментарите подолу!

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.