Инсталирање и користење на Presets Premiere Pro

 Инсталирање и користење на Presets Premiere Pro

David Romero

Пресетите се фантастичен начин да ги изградите вашите способности за уредување и да понудите нови и возбудливи ефекти за вашите гледачи и клиенти. Претходно поставените поставки за Premiere Pro вклучуваат LUT-и за оценување на бои, видео ефекти како што се дефекти и зрна и анимации за наслови. Premiere Pro има многу да понуди, но можете да креирате уникатна и привлечна содржина секој пат со претходно поставените поставки за преземање.

Резиме

  Дел 1: Научете како да додавате & засилувач; Користете Presets Premiere Pro

  Инсталирањето и користењето на Premiere Pro Presets е супер лесно и можете да ги подготвите за употреба за само неколку минути. Освен тоа, не треба да ги инсталирате секој пат; откако ќе се инсталираат, вашите претходно поставени поставки ќе се појават во Панелот со ефекти во сите ваши проекти.

  Исто така види: 24 Музика во заднина на акционен трејлер за драматичен филм без епски хонорар
  1. Уредувајте ги вашите клипови во Премиера додека не бидете подготвени да го додадете претходното поставување.
  2. Одете на Ефекти панел на горниот дел од екранот; ако не го гледате ова, одете на Прозорец > Работни простори > Ефекти .
  3. Во Панелот со ефекти , одете во папката Пресети ; кликнете со десното копче и изберете Увези претходно поставувања .
  4. Одете довашата преземена претходно поставена локација во прозорецот Пронаоѓач , изберете ја датотеката и притиснете Отвори .
  5. Пребарајте ја вашата Пресетувана папка во Премиера за да ја најдете вашата неодамна увезени ефекти.
  6. Повлечете и пуштете го ефектот на клип и репродуцирајте го видеото за да видите како изгледа.

  Дел 2: Врвни совети за користење на претходно поставените поставки

  1. Изберете претходно поставени поставки врз основа на жанр и стил

  Можете без напор да пребарувате одреден стил, без разлика дали користите наслови, ефекти или претходно поставени LUT. Многу поставки за преземање се означени врз основа на жанр, што ви овозможува лесно да пребарувате поставки за хорор, научна фантастика или бизнис.

  2. Организирајте ги вашите претходно поставени поставки

  Како што покажавме, можете лесно да ги организирате вашите претходно поставени поставки во категории, чувајќи сè на едно практично место. Ова е фантастично за професионални уредници кои работат со повеќе брендови и проекти.

  Исто така види: Топ 20 Забава & засилувач; Оптимистичка музика во заднина (бесплатно преземање)

  3. Додавање поставки на слој за прилагодување

  Многу поставки може да се додадат и во слоевите за прилагодување; користа од слоевите за прилагодување наместо поединечните клипови е тоа што можете да го додадете вашиот ефект на целата временска линија одеднаш.

  1. Во прелистувачот на проектот, изберете ја иконата + и изберете Додадете слој за прилагодување .
  2. Додајте ги вашите претходно поставени поставки на слојот за прилагодување и проширете го за да ги покрие сите клипови што сакате да го примените ефектот. Запомнете, слоевите за прилагодување додаваат ефекти само на слоевите што се наоѓаат под него во временската линија.

  4. НемојОднесете се

  Приместените поставки се многу забавни, а има толку многу различни стилови што може да биде предизвик да се избере. Најдобро би било ако внимавате колку претходно поставувања ќе додадете на вашите клипови; настрана од забавување на процесот на уредување, тој може да почне да изгледа неуредно и збунувачки. Запомнете, сите ефекти што ќе ги додадете треба да ја подобрат вашата порака, а не да го одвлекуваат вниманието од неа.

  5. Поставките не функционираат

  Повремено, претходно поставеното може да се однесува непредвидливо или воопшто да не работи. Бидејќи Presets се приклучоци од трета страна за вашиот софтвер, неколку точки во процесот може да тргнат наопаку. Ако претходно поставеното не работи правилно, прво треба да проверите дали датотеката за преземање е компатибилна со вашата верзија на Premiere и ажурирајте го софтверот по потреба.

  6. Изградете библиотека

  Премиерата е неверојатен софтвер, но претходно поставените поставки може да се користат за проширување на вашите можности за уредување и обезбедување нов и уникатен изглед. Како и вашата библиотека со фонтови на компјутерот, изградбата на претходно поставена колекција може да биде огромен ресурс за вашите видео проекти.

  7. Создадете свои поставки

  Не само што можете да преземате и инсталирате претходно поставени поставки на Premiere, туку можете и да креирате свои. Ако сте направиле одличен видео ефект или степен на боја и сакате да го зачувате за понатамошна употреба или да го споделите со член на тимот, можете брзо да ја извезете вашата верзија на претходно поставено; дознајте повеќе со овој практичен водич.

  Дел 3: Топ 5 премиера во 2021 годинаПрофесионални поставки

  1. Cinema Alpha Titles

  Пакетот Cinema Alpha Titles содржи 14 дизајни на кинематографски текст со непречено динамично движење. Претворајќи ја вашата снимка во текст, непреченото зумирање создава стилски паралакса ефекти.

  Преземете ги насловите на кино Алфа сега

  2. Неонски халуцинациски ефект

  Неонски халуцинантен ефект е трипип стилски изглед, идеален за музика и видеа за настани. Претворајќи ја вашата снимка во искривено блескаво светлосно шоу, овој пакет од 8 поставки сигурно ќе го привлече вниманието на вашиот гледач.

  Преземете го Неонскиот ефект на халуцинација сега

  3. Pixel Stretch Effects

  Пакетот Pixel Stretch Effects содржи огромни 36 мемории со уникатно, претерано растегнување на пиксели. Овие неверојатни ефекти можат да создадат кул транзиции на движење со низа распореди.

  Преземете ги ефектите за истегнување на Pixel сега

  4. 3D Parallax Rotation Effects

  Пакетот 3D Parallax Rotation Effects содржи 36 неверојатни ефекти кои создаваат драматични и стилски замрзнати рамки. Тунел од слики прави ефектот на паралакса да се ротира кон гледачот додека рамката се замрзнува.

  Преземете 3D Parallax Rotation Effects сега

  5. Оценки за ноќни бои

  Пакетот „Оценки за ноќни бои“ вклучува 10 прекрасни NUT-ови за ноќно оценување. Силните и заситени ефекти функционираат совршено за создавање колоритен и стилски изглед и сеисто така е идеален за оценување на денот за ноќни снимки.

  Преземете ги оценките за ноќни бои сега


  Има илјадници претходно поставени поставки достапни за преземање од Motion Array, така што вие сте сигурно ќе најдете нешто што ви се допаѓа. Сега ги знаете чекорите за преземање и инсталирање на вашите поставки, можете да започнете да ја градите вашата библиотека. Зошто да не започнете овде со преку 200 неверојатни поставки за бесплатно преземање.

  Ако ви се допадна ова упатство, имаме многу други упатства за Premiere Pro, After Effects и воопшто за снимање филмови! Ако имате какви било прашања или сакате да видите други идни теми на написите, оставете ни коментар подолу.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.