Додајте ефект на кинематографска кутија во Final Cut Pro X (црни ленти)

 Додајте ефект на кинематографска кутија во Final Cut Pro X (црни ленти)

David Romero

Во ова упатство, ќе научите важен начин брзо да му дадете на вашето видео филмски изглед. Таа техника се нарекува примена на Final Cut Pro поштенско сандаче.

Исто така види: Отстранете ја црната или бојата позадина во DaVinci Resolve

Letterboxing е уметност на стеснување на соодносот на страници и давање на вашето видео свој стил! Во основа, тоа ги додава оние црни ленти што често ги гледате во други видеа и филмови. Кога се обидувате да одговарате на изгледот на професионалните филмаџии или можеби само да му дадете дополнителен поттик на вашето видео, пробајте го ова!

Резиме

  Дел 1: Како да го додадете ефектот Letterbox

  Додавањето ефект на сандаче може брзо да додаде полирање на вашиот видео проект.

  Чекор 1: Пребарување на ефектот Letterbox

  Идентификувајте го ефектот на црна лента означен Letterbox во вашиот панел со ефекти.

  1. Отворете го Effects панел или притиснете Command + 5 .
  2. Пребарајте Letterbox . Ова е ефектот што ќе ги овозможи црните ленти на вашата снимка.
  3. Повлечете го ефектот на вашата временска линија и на вашите видео клипови.

  Веднаш ќе забележите две црни ленти во Final Cut Pro како јадат на врвот и на дното на вашето видео. Ајде да погледнеме како да поставите сопствен приспособен сооднос.

  Чекор 2: Прилагодете го соодносот

  Во панелот Видео инспектор, ќе можете да го прилагодите соодносот како што ви одговара . Ќе сакате да избегнете отстранување на критичните делови од вашата работа со тоа што ќе дозволите кадрирање што не е такаво ваша контрола.

  1. Со кликнување на Aspect Ratio под Letterbox, ќе ги видите стандардните коефициенти.
  2. Променете ја Големина на граница да одговара на вашите преференци или изберете однапред вчитан Сооднос .
  Сооднос на аспект Употреба
  1:66:1 Европски стандард за презентација на широк екран
  1: 85:1 Театарски стандард за презентација на широк екран
  2:35:1 Стандардна презентација на широк екран за театарски филмови
  3:00:1 Формат со ултра широк екран

  Чекор 3: Приспособување на поставките на Letterbox

  • Покрај изборот на вашиот сооднос, лизгачот Offset ви овозможува соодветно да ја прилагодите рамката за да се уверите дека сè што сакате на сликата останува на сликата.
  • На Големина на границата ви овозможува да земете постоечки сооднос и да го менувате како што ви одговара - со што ќе создадете сопствен приспособен.
  • Табот Боја на границата ви овозможува да изберете да заземате просторот на оние познати црни шипки со нешто малку поавантуристички. Може да го поставите вашето видео со сини ленти, зелена, црвена, портокалова или која било друга боја што ја сакате.

  Дел 2: Креативни начини за користење на ефектот на писмото

  Еден од најинтересните начини за користење на ефектот на сандачето во Final Cut Pro е да ги анимирате внатре или надвор.

  1. АнимирајОдносот на аспект со клучни кадри

  Анимирајте го соодносот на овие црни ленти Final Cut Pro од табулаторот за ефектот Letterbox.

  1. Кликнете на дијамантот за да додадете клучна рамка пронајдена веднаш до опциите Големина на граница .
  2. Поместете го курсорот кон крајот на вашето видео и додајте клучна рамка на таа точка на клипот.
  3. Прилагодете ја сумата Големина на границата во зависност од тоа дали сакате црните ленти да бидат поголеми или помали во таа точка.
  4. Поместете ја репродукцијата до точката каде што сакате спротивен ефект и поставете клучна рамка.
  5. Со репродукција на видеото, ќе видите дека лентите на сандачето почнуваат да се анимираат.

  2. Користете клучни рамки во Crop

  Користејќи ја клучната рамка во Crop , можете исто така да го скратите вашето сандаче во Final Cut Pro.

  Исто така види: Vegas Pro 365 наспроти Adobe Premiere: Кој е подобар уредувач на видео?
  1. Кликнете на дијамантот за да додадете клучна рамка следно до опциите Иссекување .
  2. Поместете го курсорот кон крајот на видеото и додајте клучна рамка.
  3. Прилагодете ги Горните и Долните под Исечете на она што сакате.
  4. Откако ќе го репродуцирате, ќе видите како лентите почнуваат да се анимираат и се затвораат во вашето видео.

  Треба да погледнете како да го користите вашето сандаче на начинот на кој сликарот би го избрал своето платно. Обликот на вашиот сооднос и неговата големина можат да ја направат сета разлика! Со едноставно додавање црни ленти, тоа ќе му даде на вашето видео воздух на професионализам и ќе го направи да изгледа повеќе филмски за неколку секунди. Не го сфаќајте лесно, и бидетесигурно ќе се забавувате со него, додека си играте со ефектот на сандачето во Final Cut Pro.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.