7 Услови за дизајн на емитување што треба да ги знаете

 7 Услови за дизајн на емитување што треба да ги знаете

David Romero

Секоја индустрија има свои зборови. Честопати истото ќе има различни имиња во различни индустрии. Затоа што… зборови.

Индустријата за дизајн на емитување не се разликува. Значи, ако сте дизајнер или уредник и се запознавате со светот на дизајнот на емитување, сфативме дека ќе ви дадеме почеток со некои термини што веројатно ќе ги слушнете, но можеби не ги знаете.

Кога некој ќе ве замоли да направите удар, не сакаме да мислите дека ви нуди дрога. И кога ќе те стават на чело на угарка, не убивај никого. Не плашете се, откако ќе ја прочитате оваа статија, ќе знаете што точно да правите.

Основни услови за дизајн на емитување

1. Дизајн на емитување

Да започнеме со терминот „дизајн на емитување“. Што значи тоа? Па, дизајнот на емитување е навистина само подвижна графика, анимација и слично што се прави за телевизија.

Со начинот на кој ние ги трошиме медиумите брзо се менува, телевизијата сега значи телевизија, стриминг услуги и сајтови како YouTube. Но, секогаш кога работите на графика за нешто што изгледа како ТВ-шоу или мрежно место, тогаш зборувате за дизајн на емитување.

Мило ми е што се решивме.

2. Испакнатини

Значи, назад кон таа работа со дрогата. Што е испакнатина? Совет, не е работа со дрога.

Испакнатините, исто така наречени браници, се малите сегменти во емисиите што доаѓаат помеѓу шоуто и паузата за реклами. Еден од повеќетовообичаени типови на испакнатини е анимацијата со лого од 5 секунди што се појавува и ве потсетува која емисија ја гледате додека одите или се враќате од реклама.

Не се потребни испакнатини и нема да ги користи секоја емисија. но ако работите на пакет за шоу и од вас е побарано да создадете, сега знаете. Добредојдовте.

3. Snipe

Еве уште еден што звучи многу полошо отколку што е. Угарка, ако не е насилна, иако може да имате бурна реакција на угарка во зависност од тоа колку е досадна.

Угарка е графика што се појавува на екранот за време на програмирањето за да ве извести за нешто друго што треба да бидете свесен за. Замислете дека гледате многу напнат епизода од Game of Thrones и долу во аголот одеднаш гледате повик за нови епизоди од „Ballers“ кои доаѓаат наесен.

Тоа е угарка.

Исто така види: DaVinci Resolve 17 Free vs Studio: вреди да се надгради?

Снајпите обично живеат во аголен простор каде што нема да заземаат премногу простор, но мора да бидат малку динамични за да го привлечат вниманието на гледачот. Тие обично содржат информации како датуми на програмирање и слично. И тие можат да бидат, но можеби не секогаш, досадни.

4. Mortise

Mortise е еден од оние зборови кои веројатно би можеле само да се заменат со полесен збор како „рамка“. Бидејќи морницата е рамка.

Во столарска смисла, морницата е во основа дупка исечена во дрво, така што има смисла дека морницата во дизајнот на емитување едупка за видео.

Мортезата во основа е рамка што ја правите за да ставите видео наместо да биде на цел екран. Тоа може да биде содржана рамка или може да биде графика што прекрива дел од видеото.

5. Долна трета

Ова е можеби позната на многу дизајнери и уредници од други проекти, но тие се доста чести во дизајнот на емитување.

Долните третини, не кои треба да се мешаат со снајпи, се графики кои обично се наоѓаат во „долната третина“ од екранот и содржат важни информации како што се името на звучникот, локацијата и други информации.

Важната работа што треба да се запамети со долните третини е да ги спречите да се мешаат со дејството на екранот. Исто така, треба да бидете свесни за насловот безбедно кога креирате пониски третини. Повеќе за тоа следно.

Исто така види: Како да го замените вашето небо во After Effects CC

Еве добар пример за целосен пакет шоу со пониски третини означени 05 секунди подоцна.

6. Безбедно наслови

Поимите наслов безбеден и безбеден за акција веќе не се шират толку многу кај модерните телевизори, но сепак е корисно да се знае за нив, особено ако некој ве праша за тоа .

Постарите телевизии обично не прикажуваат сè што е во видеото. Рабовите на екранот ќе се отсечат. Речиси може да го замислите како маргини и крвавење при печатење.

Безбедното поле за наслов е дел од екранот што се смета за безбеден за наслови бидејќисите телевизори ќе ја прикажат таа област.

Постои друга област помеѓу безбедната област за наслов и работ наречена безбедна акција. Се смета дека оваа област е добра за некои графики и „дејства“, но бидејќи некои телевизори може да ја отсечат, тие треба да останат безбедни во насловот.

Иако модерните HD телевизори ќе го прикажуваат целиот или поголемиот дел од екранот, сепак е добра идеја да го користите насловот безбедно само за вашиот текст да има простор за дишење од работ на рамката.

7. Кредитно креветче

Еве уште еден што можеби е малку повеќе познат од некои од вас, но сепак е важен. Кредитниот кревет е нешто што сите сме го виделе на телевизија милион пати. Тоа е распоредот и дизајнот за заслугите на крајот од шоуто.

Понекогаш кредитниот кревет ќе биде дизајниран речиси како долна третина што не се меша со она што е на екранот. Други времиња, кредитниот кревет ќе има сопствен дизајн на цел екран. Како и да е, во основа секое произведено шоу ќе има некаков кредитен кревет, па подобро да знаете што е тоа.


Значи, еве го имате. Има многу други зборови што може да се појават и да ве изненадат. Не помага различни луѓе да користат различни термини, но како и да е, познавањето на овие термини ќе ви даде добар почеток во разбирањето на светот на дизајнот на емитување.

David Romero

Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.