6 музички видеа со извонредна графика за движење

 6 музички видеа со извонредна графика за движење

David Romero

Движечката графика се користи со одличен ефект во реклами, емитување телевизија, па дури и во филмови. Но, едно место каде што движечката графика навистина може да блесне е во светот на музичките видеа.

Некои музички видеа ќе инкорпорираат малку движечка графика овде и таму, но други во голема мера се потпираат на движечката графика за да ја раскажат приказната за музика и да го вовлечеме слушателот/гледачот во сосема нов свет.

Ајде да погледнеме неколку извонредни музички видеа кои користат движечка графика како централен дел.

Инспиративни музички видеа направени со Motion Graphics

1. Ólafur Arnalds – Ljósið

Ólafur Arnalds е пијанист и композитор кој создава прекрасни минималистички композиции. Секоја нота во неговите дела носи тежина и значење.

Исто така види: 15 работи што треба да ги проверите за проблеми со доцнењето на репродукцијата на Premiere Pro CC

Значи, ова видео за неговата композиција Ljósið прави фантастична работа за визуелизирање на ова. Делумно аудиовизуелизатор и дел фантазија, ова видео е изградено на прекрасно рендерирани ефекти на честички кои емитуваат и танцуваат на музиката.

Секој нов дел има суптилност и воздух во врска со него, додека делото како целина е дело на уметноста.

2. Gnarls Barkley – Crazy

Иако ова видео е старо 9 години, сè уште останува како едно од поиновативните и поинтересните музички видеа создадени со графика во движење.

Слепи, студиото зад видеото направи совршен скок помеѓу насловот „Луд“ и идејата за анимиран Роршах тест когазамислување на видеото.

Резултатот е одлична употреба на техниката „паѓање мастило“ која стана неизмерно популарна со текот на годините. Но, овде, не гледаме само капки проток на мастило на екранот. Капките се измешани со стилизирано видео на пејачката Си-Ло Грин за да се создаде малку перформанс уметност што е и убава за гледање и малку прогонувачка.

3. Ta-ku – Diamond Mouth

Видеото Diamond Mouth од Ta-ku и во режија на BRTHR (сеуште не сум сигурен дали тоа е кратко за Brother or Breather) е совршен пример за добро/лошо видео. Со други зборови, тие користат техники што може да изгледаат како да снимат лошо видео, но тоа е толку претерано што всушност е добро.

Френетичната енергија на песната за стапица е совршено доловена во колаж од сите видови случајни линии, чудни резови и лебдечки слики. Ова видео има сè, VHS ефекти, чкртан текст и случајни слики, но сето тоа се спојува во совршена супа од кич и занает.

4. Keys N Krates – Однесувајте се кон мене правилно

И сега за нешто сосема поинакво. Тешко е да се смисли нешто оригинално за музичко видео, но креаторите на ова музичко видео се чинеше дека немаа проблем.

Додека музиката е електронска нумера која ќе го осветли подиумот за танцување , визуелните слики се патување низ светот на кориците на романтичните романи. Тоа е бизарно и смешно, но исто таканавистина привлечно за гледање.

Наслоните се анимирани и поставени во 3D простор, давајќи им ново чувство за живот и важност. Посакуваме само видеото да биде подолго за да можеме да видиме повеќе од овие класични насловни анимирани.

5. N.A.S.A. „Spacious Thoughts“ (подвиг. Том Вејтс и Кул Кит)

Флуоресцентниот рид создаде куп музички видеа кои користат графика и анимација, вклучувајќи видеа за The New Pornographers и The Heavy Blinkers, но ова видео за Spacious Thoughts од N.A.S.A со Том Вејтс и Кул Кит можеби е едно од нивните најдобри.

Овде има допири на видеото на Gnarls Barkley со капки мастило кои се користат за одличен ефект. Но, ова видео повеќе се фокусира на културата на графити, врзувајќи ги прскалките со илустрации на урбани пејзажи, додека се пробива бизарен лик во каубојски чизми. О, и бојата се рапи, па има и тоа.

Совршено е изведено и совршено се совпаѓа со стилот на песната. Плус… Том Вејтс.

6. Dead Pirates – Wood

McBess е уметник и илустратор со уникатен стил. Неговите ликови од црно-бело мастило со долги црни очи се веднаш препознатливи. Така, имаше смисла кога работеше во Мил во 2009 година да создаде музичко видео околу неговиот стил на илустрација. Има уште пологично бидејќи МекБес е член на Dead Pirates.

Видеото што се добива е она штосе чини дека е дел класичен цртан филм од 40-тите и дел 3Д истражување. Ликовите и опкружувањето, сите црни и бели, се чувствуваат гроздобер, но современите техники создаваат модерно видео.

Чувството е како трејлер за навистина добар анимиран филм кој дефинитивно би сакале да го гледаме до крај преку.

Исто така види: Топ 17 шаблони за музички видеа & засилувач; Поставки за Premiere Pro

Светот на музичките спотови постојано се развива, а убавината на медиумот е што е место за уметниците и режисерите да испробуваат нови техники и идеи. Ова е особено точно со графика за движење. Има многу навистина одлични музички спотови засновани на графички движења, а ние само го допревме врвот на ледениот брег. Можеби, ќе продолжиме со уште една рунда во иднина!

David Romero

Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.