6 Готово од филмот на Стивен Содерберг „Нездраво за филмаџии со буџет“.

 6 Готово од филмот на Стивен Содерберг „Нездраво за филмаџии со буџет“.

David Romero

Доколку не сте слушнале, Стивен Содерберг се врати и тој предизвикува голема возбуда. Неговиот филм, Unsane, кој го следи патувањето на една млада жена (која ја игра Клер Фој) додека таа се обидува да го избегне својот немилосрден демнат (Џошуа Леонард), беше објавен пред само една недела и веќе е пофален како менувач на играта на филмски биз.

Исто така види: Како да заштедите во Final Cut Pro X: Автоматско зачувување & засилувач; Објаснети резервни копии

Por que? Слушам како прашуваш.

Бидејќи целата работа е снимена на iPhone 7+ и со буџет од само 1,5 милиони долари — џепарлак според холивудските стандарди.

(Добро да бидам фер, според на World of Reel, покрај iPhone 7+, Содерберг имаше и три посебни објективи за момент и видео апликацијата FiLMiC Pro од 15 долари на располагање. 0>Сега, иако Содерберг можеби не е првиот режисер кој направил ваков трик, тој е секако најпознатиот. За многу луѓе, Unsane ќе биде првпат да гледаат долгометражна видео продукција на паметен телефон на големиот екран, што потенцијално ќе предизвика порој од повеќе видео продукции на паметни телефони.

Значи, под претпоставка дека ова е зора за новата ера на снимање филмови, што можат амбициозните режисери да научат од експериментот на Содерберг за iPhone пред да започнат сами?

Резиме

Што филмаџии Може да научи од нездраво

1. Некои снимки работат бескрајно подобро од другите

Прашајте го секој што видел нездраво итие ќе ви кажат, квалитетот е прилично „мех“. Фактот дека е снимен исклучиво на iPhone е болно очигледен одново и одново во текот на филмот.

Тоа, рече, има делови каде што можете целосно заборави дека тоа е случај. Ќе имате три или четири последователни сцени каде што снимката е јасна, чиста и убаво врамена, а потоа БУМ…. Содерберг ве удира со снимка со зрнести газови што ги тера вашите зеници да сакаат да се превртуваат.

Во основа, во однос на квалитетот на видеото, Unsane е неверојатен оџак од некои навистина добри и некои навистина лоши снимки. Оваа недоследност го одвлекува вниманието и досадува, но не е сосема неизбежна. Сè што треба да направите е да бидете супер селективни со вашите локации, осветлување и агли.

На пример, во Unsane имаше некои снимки — панорамски, подвижни, широкоаголни — кои функционираа брилијантно. Додека другите - крупен кадар, сцени од автомобил, практично сè што е снимено со адаптер за леќи за рибино око - се чувствуваат како сеопфатен напад на визуелните сетила.

Накратко, можете да постигнете видео со постојано добар квалитет на паметен телефон. Треба само да одредите кои поставки и агли не се прикажуваат добро на екранот и да ги избегнувате како кај возрасните сипаници.

2. Осветлувањето е клучно

Важно е да се забележи дека сите проблеми на квалитетот на Unsane не се виновни на iPhone. Многу пати се чинеше дека осветлувањето, или недостатокот од него, епроблем. Безброј сцени имаа отфрлени актери, криминално лошо позадинско осветлување или беа навистина навистина темни. Лекцијата овде: инвестирајте што и да заштедите со снимање на паметен телефон на опрема за осветлување, техничар за осветлување или и двете од горенаведените.

3. Снимајте аудио надворешно

Додека е многу сомнително дека Содерберг се потпирал на микрофонот на iPhone 7+ за да го сними звукот на филмот, едно е сигурно… целокупниот звук не е одличен. Добивате многу несакан позадински шум во сцените на отворено и во текот на целиот филм има закрпи каде што амбиенталниот звук навистина се шири.

Додека микрофоните на паметните телефони не докажат дека може да им се верува, ви предлагаме да играте безбедно и да го чувате користејќи го она што сте го користеле - без разлика дали тоа е микрофон со пушка или лавови - и снимајте го вашето аудио надворешно.

4. Играјте наоколу со агли… Само не премногу

Едно нешто што се издвојува од самиот почеток во Unsane се сите необични агли на камерата. Додуша, понекогаш тие помагаат да се создаде морничаво чувство на претчувство. Но, по некое време, целото претерано скокање наоколу само станува одвраќање. Речиси како Содерберг да се обидува да го прекомпензира својот недостиг на ресурси со одење во град со техника на ДП. Или тоа или малку се занесуваше со тоа што има толку мал и разноврсен уред за да пука за промена.

Исто така види: 27 незаборавни нумери за свадбена музика за специјалниот ден

Во секој случај, немојте и вие да го правите истотогрешка. Во секој случај, вклучете неколку уметнички снимки овде или таму - само не до степен до кој вашата публика ќе се чувствува поморено.

5. Размислете за вашиот жанр

Снимање на паметен телефон не е за секој жанр. За среќа, во случајот на Unsane, суровиот изглед на iPhone направи многу за да создаде злобно, воајерско чувство кое навистина помогна да се поттикне наративот.

Но, за полесни жанрови како комедија, романса, дури и акција, Веројатно ќе сакаме да се држиме до камера која е способна да го постигне тој јасен и чист изглед што нашиот мозок обично го поврзува со тие типови филмови.

6. Времето на продукција ќе се преполови

Снимањето траеше само десет дена, а според актерската екипа и екипата, ова имаше многу врска со уредот што се користеше. За разлика од гломазната опрема на камерата за која се потребни часови за да се постави и да се движи, iPhone 7+ донесе ниво на флуидност во сетот што му овозможи на екипата брзо да скока од една сцена на друга, а актерската екипа да остане во карактер на патот.

Кога разговараше за снимањето со Entertainment Weekly, Клер Фој објасни дека „...имаше енергија, ритам и моментум што се чувствуваше свежо, неизвежбано и полно со живот“.

Кога снимате на паметен телефон, токму кон таков момент треба да се стремите. Еден начин на кој можете да го направите тоа е да креирате распоред за снимање што не е премногу крут, напорен или полжав-темпо.


Ајфонот има уште многу работи пред да почне да го прикажува истиот квалитет на видеото на кој навикнавме нашите нежни, претрупан очни јаболка. Но, она што ни го кажуваат филмовите како Unsane е дека кога на крајот ќе дојде овој ден, миграцијата кон видео продукцијата на паметни телефони ќе биде огромна!

Тоа е токму поради оваа причина што сите треба да бидете таму за да ги усовршите вештините за DP на вашиот паметен телефон сега . На тој начин, до моментот кога технологијата ќе стигне, вие и вашиот iPhone 11 Infinity SE+ (или што и да е по ѓаволите што Apple дотогаш ќе изникне) ќе бидете огромна сила за правење филмови.

David Romero

Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.