30 Нов слободен & засилувач; Платени Final Cut Pro Transitions (упатство)

 30 Нов слободен & засилувач; Платени Final Cut Pro Transitions (упатство)

David Romero

Со некои проекти, вашиот избор на транзиции може да го направи или да го уништи вашиот филм. Тие може да се користат за да ви помогнат да ја раскажете вашата приказна, да ги подобрите насловните анимации или да додадете стил на инаку досадно видео. Final Cut Pro има различни вградени транзиции подготвени за влечење и пуштање на вашите клипови, но тие можат да бидат ограничувачки. За среќа, има многу транзиции на Final Cut Pro достапни за преземање на интернет.

Инсталирањето на приклучоци за транзиција на FCP може да биде одличен начин за проширување на вашите можности за уредување и пробување нови стилови. Во ова упатство, ќе ви покажеме како да инсталирате и да работите со транзиции, заедно со некои предложени приклучоци што можете да ги преземете денес.

Резиме

Исто така види: 26 воведни филмови во холивудски стил - акција, научно, авантуристички и засилувач; Повеќе

  Дел 1: 30 Шаблони за транзиција на Creative Final Cut Pro

  Ако сакате да го проширите изборот на транзиција на Final Cut Pro, можете да изберете од илјадниците приклучоци за транзиција достапни за преземање. Избравме 26 од нашите омилени за да започнете.

  1. Бесплатни транзиции за брзо зумирање

  Скокајте помеѓу снимките на кул, беспрекорен начин со овој пакет од седум транзиции за зумирање Final Cut Pro. Убав и стилски начин за додавање динамика на вашите видеа.

  Весна, уметникот зад овој шаблон, е графички дизајнер од Белорусија. Тој создава средства на Motion Array веќе 4 години и има за цел да го продолжи својот занает преку само-развој и постојано учење нешто ново. Ти можешпогледнете го целото портфолио овде.

  Бесплатно преземање транзиции за брзо зумирање

  2. Бесплатни едноставни транзиции

  Добијте пристап до елегантни и модерни ефекти на транзиција и едноставно приспособете ги за вашите видеа или презентации на социјалните мрежи. Со 10 транзиции од кои можете да изберете, само влечете и пуштете ги вашите медиуми!

  Motionthunder, уметникот зад овој дизајн, ... Можете да го видите целото негово портфолио овде.

  Бесплатно преземање едноставни транзиции

  3. Plexus Transitions

  Пополнете го екранот со извонредни транзиции на геометриски форми. Овие транзиции на плексус се непречено анимирани и совршени за промо видеа и објаснувачи. Во овој пакет може да изберете 16 различни транзиции.

  Преземете го Plexus Transitions сега

  4. Меки транзиции

  Лесно преминете низ сите ваши снимки со мазно и нежно лизгање. Со 10 креативно анимирани ефекти на транзиција од кои можете да изберете, можете да креирате неверојатни промоции и деловни презентации.

  Преземете Soft Transitions Now

  5. Лоши ТВ транзиции

  Ако сакате да додадете некои одлични ефекти на вашите видеа, размислете да додадете нешто ретро во вашите видеа! Постојат 20 различни транзиции на дефекти од кои можете да изберете.

  Преземете Bad TV Transitions сега

  6. Транзиции на филмска рамка

  Претворете го вашето патување или стара снимка во кул секвенца со детален филмрамки, како и ефекти на гранџ, дамки, прашина и бучава. Со неверојатен стилски дизајн vintage times, креирајте временска машина директно на вашиот компјутер.

  Преземете Film Frame Transitions сега

  7. Glitch Transitions

  Има 10 прекрасни транзиции на дефекти во овој пакет што можете да ги преземете и да започнете да ги користите веднаш во Final Cut Pro. Комбинирајте ја грешката со звучен ефект за да ги оживеете вашите снимки.

  Преземете го Glitch Transitions сега

  8. RGB Offset Transitions

  Има цела палета на транзиции за играње во овој пакет. Избришете ги транзициите, црното и белото, блицот и дефектот се здружуваат во пакет за Final Cut Pro и Motion 5. Користете ги во вашите проекти за да додадете стил на движењата на вашиот фотоапарат.

  Преземете RGB Offset Transitions сега

  9. Zoom Transitions

  Ова е многу забавен пакет за играње. Ако не можете да ја пронајдете совршената транзиција за зумирање во овој пакет од 94 (да, деведесет и четири) транзиции, тогаш нешто не е во ред. Секоја транзиција е уникатно дизајнирана и анимирана за да ве одведе од снимка до снимка со кул, беспрекорно движење.

  Преземете го Zoom Transitions сега

  10. Cinematic Transitions V2

  За филмски ефект на филмска ролна, пробајте ги овие транзиции на Final Cut Pro. Има осум од кои можете да изберете за да го подобрите изгледот на вашите реклами или онлајн видеа, без разликакаква е содржината.

  Преземете го Cinematic Transitions V2 сега

  11. Премин на слајдови

  Додадете допир на динамично 3D движење со убаво брзо протекување светлина на вашите фотографии и видеа. Прекрасен начин да ја покажете вашата свадба, спомени, годишнини, фотографии од патувања и одмори.

  Преземете го Slides Transitions сега

  12. Glitch Neon Transitions

  Стилските транзиции на бои во овој пакет се целосно приспособливи со целосна контрола на бојата, овозможувајќи ви да ги измешате и усогласите и да се осигурате дека се целосно на брендот. Брзи и остри, овие се совршени за високооктански содржини како промо видеа.

  Преземете го Glitch Neon Transitions сега

  13. Поделете ги транзициите со RGB

  Исечете ги вашите рамки на два дела во одлична анимација со овој пакет за преод. 16-те брзи транзиции во овој Final Cut Pro пакет може да се приспособат за да се променат ефектите на бојата и времетраењето на транзицијата.

  Преземете Split Transitions со RGB Now

  14 . Транзиции на паралакса

  Убавото нешто за паралаксата е како можете да ги претворите фотографиите во видео, како и да ја подобрите длабочината на постоечкото видео. Користете ги овие паралаксни транзиции за беспрекорно да ги споите фотографиите и видео клиповите во еден проект, користејќи Final Cut Pro.

  Преземете го Parallax Transitions сега

  15. Slice Transitions

  Изберете од 11 уникатни транзиции во овој пакет штопресечете ја рамката на интересни, динамични начини. Задржете го моментумот на вашата содржина со брзо прескокнување од една сцена на друга на привлечен начин.

  Преземете го Slice Transitions сега

  16. Трендовски транзиции

  Модерен, но со трендовски аберациски вибрации е веројатно најдобриот начин да се опишат овие транзиции. Избришете го екранот со овие кул рефлектирачки линии и форми кои одлично би функционирале во секаков вид содржина. Во овој пакет може да изберете 12 транзиции.

  Преземете ги трендовските транзиции сега

  17. Премин на поделени форми

  Многу повеќе од само разделување на екранот, користете ги овие транзиции за да додадете боја и живост на вашите видеа. Има осум транзиции во овој пакет што би функционирале одлично во било каков вид на промо видео или ролна.

  Преземете го Split Shape Transitions сега

  18. Светлосни транзиции

  Исвијте ја рамката со овие светлосни транзиции за Final Cut Pro. Светли, шарени и забавни, обидете се со која било од десетте транзиции во овој пакет само со преземање и додавање на вашиот проект.

  Преземете ја Light Transitions сега

  19. Сплит транзиции

  Користете ги овие четиринасочни поделби за да ги префрлите вашите снимки во секаков вид видео. Без разлика дали правите корпоративно промо или музичко видео, тука сигурно ќе има нешто за користење.

  Преземете Split TransitionsСега

  20. Лоши транзиции на сигналот

  Дајте им на вашата снимка ефект на прекин на ТВ сигналот со овие транзиции. Извртете ја снимката на кул начин и комбинирајте ја со звучни ефекти за да добиете одлична ретро статична атмосфера.

  Преземете Bad Signal Transitions сега

  21. Camera Transitions

  Користете која било од овие осум едноставни транзиции на камерата, или мешавина од сите, во вашиот Final Cut Pro проект за да додадете некое движење на вашето видео. Користете различни анимации за влез и излез за да го приспособите изгледот и чувството.

  Преземете го Camera Transitions сега

  22. Мазни транзиции

  Нежни, беспрекорни, класични транзиции. Тоа е она што му треба на секое видео. Во овој пакет има 24, а можете да изберете од зумирање, ротирање, поместување и еластични транзиции. Едноставно повлечете ги и пуштете ги во Final Cut Pro за да создадете инстант движење.

  Преземете го Smooth Transitions сега

  23. Стаклени транзиции

  Овие стаклени транзиции создаваат навистина кул рефлективен ефект и доаѓаат во широк спектар на облици. Има 300 ефекти од кои можете да изберете во овој пакет и одлично функционираат за брзи содржини како трејлери и промоции.

  Преземете го Glass Transitions сега

  24. 3D транзиции

  Додајте дополнителен слој на длабочина на вашите видеа со 3D транзиции. Има 16 чисти транзиции во овој пакет што дозволуваат рамки да се преклопат на многу кул 3D начин. Едноставнопреземете го пакетот и почнете да го користите во Final Cut Pro веднаш.

  Преземете го 3D Transitions Now

  25. Транзиции на перспектива

  Го искривуваат чувството за реалност на гледачите со користење на сите 12 од овие перспективни транзиции. Префрлете се од еден клип на друг на уникатен, модерен начин во Final Cut Pro.

  Преземете го Perspective Transitions сега

  26. Транзиции за отскокнување зум

  Многу енергија, многу забавно движење, овие транзиции за отскокнување зум се забавни за играње и ќе изгледаат одлично во последното видео. Користете ги во промо-видеа, презентации, ролни и повеќе.

  Преземете ги Transitions на Bounce Zoom сега

  27. Премести транзиции

  Има многу да се работи во овој пакет шаблони Final Cut Pro, и секоја од овие уникатни 40 транзиции изгледа многу кул. Секој од нив е индивидуално дизајниран и анимиран, а можете дури и да ги измешате и да ги споите за да создадете навистина прекрасни резултати.

  Преземете го Move Transitions Now

  28. Брзи транзиции на дефекти

  Напнати, урбани ефекти на дефекти што може да се користат во сите видови видеа. Има 25 за играње во овој пакет, па само преземете ги и ставете ги во вашиот Final Cut Pro проект.

  Преземете ги брзите транзиции на дефекти сега

  29. VHS Transitions

  Дајте им на вашите видеа ТВ атмосфера од 80-тите со овие ретро VHS транзиции. Комбинирајте го со звучни ефекти,и додадете зрно и бучава во остатокот од видеото за да му дадете навистина носталгична атмосфера.

  Преземете VHS Transitions Now

  30. Стаклени транзиции

  Чисти, кул и модерно, избришете ја рамката со некои масни стаклени транзиции за вашите видеа да се чувствуваат премиум. Изберете од десетте Final Cut Pro транзиции во овој пакет и комбинирајте снимки за да создадете висококвалитетни резултати.

  Преземете го Glass Transitions сега

  Дел 2: Како да додадете транзиции во Final Cut Pro X

  Пред да почнеме да ги инсталираме вашите нови приклучоци за транзиција, ајде да погледнеме како ги користите. Запомнете, секоја транзиција ќе има свој опсег на опции за прилагодување, што може драстично да го промени изгледот на ефектот.

  Исто така види: Преглед на наставката за проток после ефекти

  Чекор 1: Додавање транзиција

  Додавањето транзиции во FCPX е едноставен процес на влечење и спуштање, но нивното прилагодување може да биде малку повеќе работа. Ајде да влеземе директно.

  1. Уредете ги вашите клипови во вашиот Времеплов . Некои уредници додаваат транзиции додека одат, други чекаат додека не го направат целосниот пресек на нивниот филм, да одлучат што е најдобро за вас и вашиот проект.
  2. Одете во панелот Transitions и најдете ефектот што сакате да го користите.
  3. Повлечете го ефектот до почетокот или крајот на вашиот клип, или точката помеѓу два клипови.
  <figure class="wp-block-embed- vimeo wp-block-embed is-type-video is-provider-vimeo wp-embed-aspect-16-9 wp-has-aspect-ratiowp-embed-</content> Final Cut Pro en

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.