25 најдобри звучни ефекти на подкаст за блогери (врвни совети и трикови)

 25 најдобри звучни ефекти на подкаст за блогери (врвни совети и трикови)

David Romero

Значи, започнавте подкаст, но нешто недостасува. Нешто што не го прави да се издвојува како што прават вашите омилени серии. Што е тоа? Звучни ефекти! Секако, подкастите се првенствено еден час или повеќе луѓе кои разговараат. Но, реално, тој вид на монотон не е лесен за ушите на слушателите. Подарете им на вашата публика вистинско сетилно задоволство со додавање слоеви на богат дизајн на звук за да ги задржи работите интересни и привлечни.

Прочитајте за да ги дознаете 25-те најдобри звучни ефекти за подкасти и погледнете ги советите и триковите како да ги вклучите на крајот од статијата.

Резиме

  Дел 1: Топ Handy & засилувач; Корисен подкаст SFX за блогови

  Звуци на место

  1. Пишување на тастатура на лаптоп

  Нежните звуци на тастатурата со допирање на врвот одат многу во светот на подкастите. Дали раскажувате приказни за пишување? Хакирање? Модерна технологија? Овој звучен ефект за пишување на тастатура е разновиден и ненаметлив што може да се користи во многу различни ситуации.

  Преземете пишување со тастатура на лаптоп сега

  2. Застрашувачки звуци на пијано

  Морничави, атмосферски, вознемирувачки - ако некој од тие зборови звучи вистинит за вашиот подкаст, тогаш проверете ги овие 14 несогласни звуци на пијано. Користете ги за транзиции, воведи или само за да изградите атмосфера низ вашата приказна.

  Преземете Scary Piano Sounds сега

  3. Пакет со ефекти на радио слики 1

  Ова е многу кул пакет звучни ефекти,потсетува на звучната табла на радио станица која им дава живот на нивните транзиции и убоди. Звучни звуци, музички џинглови, звучни ефекти – со 9 ефекти за избор, вклучително и тивко изговорен женски глас, тука има многу за да го изградите вашиот вовед.

  Преземете го пакетот 1 радио слики со ефекти сега

  4. Радио грешка

  Радио-пропустите со разноврсна, динамична и возбудлива звучна звучна грешка ви даваат многу опции за играње кога креирате вовед или транзиции во вашиот подкаст. Забавувајте ги градејќи ги на различни начини и расложете ги гласовите за да раскажете ефективна приказна.

  Преземете го Radio Glitch сега

  5. Аплауз

  Ниту еден аудио проект нема да биде комплетен без испробаниот и проверен звучен ефект на аплауз. Од радио станици до студиски ТВ снимки во живо, звучниот ефект на аплауз е сигурен ефект кој може да се користи во многу различни ситуации.

  Преземете го Аплауз сега

  6. Воведен звук

  Овој избор на ненаметливи, минималистички џинглови е одличен за отворање на подкаст. Нешто едноставно за да го поставите тонот и да играте под убод од лого или транзиција. Во овој пакет може да изберете 4 верзии, секоја со малку различна должина.

  Преземете го воведниот звук сега

  7. Волшебно стапче

  Млако ветре, прскање волшебна прашина и магијата е фрлена. Проверете го овој избор на магични звуци за употреба во вашиот подкаст– вид на звучен ефект со кој публиката веднаш ќе се поврзе.

  Преземете го Magic Wand сега

  8. Цртан глас Wow

  Насловот кажува сè - оваа датотека е неколку опции за цртан глас кој го кажува зборот „леле“. Можеби ќе ви треба. Можеби не. Тоа може да биде само аудио задоволство што го баравте за да го завршите вашиот подкаст. Тоа е без авторски права!

  Преземете го Cartoon Voice Wow сега

  Production Element Sounds

  9. Воведен драмски тизер

  Дали вашиот подкаст е мистериозна приказна? Нешто слично на Serial или Casefile ? Тогаш можеби ќе ви се допадне овој драматичен аудио вовед за да го започнете тонот точно за секоја епизода. Вознемирувачки, мистериозен, вид на музичко убод што би бил совршен во секој подкаст за вистински криминал.

  Преземете го воведниот драма тизер сега

  10. Моќен отворач на слики

  Неусогласеното ѕвонење на овие аудио ѕвонења е совршено за хорор или мистериозен подкаст. Користете го во воведот за да го поставите тонот или низ објавата за премин помеѓу сцените. Има 5 убоди од кои можете да изберете.

  Преземете моќен отворач на слики сега

  11. Комплексни транзиции

  Како да се движите помеѓу сцените во вашиот подкаст без визуелни елементи што ќе ви помогнат? Обидете се со овие сложени, но ефективни звучни ефекти за транзиција за да ја означите точката во која се менува сцената - различни поглавја, различни поставки или ретроспективи. Тоа ќе им помогне наслушател.

  Преземете комплексни транзиции сега

  12. Cinematic Ambient Transition

  Овие 3 амбиентални транзиции звучат премиум, филмски и возбудливи за слушање. Ако сакате да му дадете на вашиот подкаст врвна продукција, тогаш изберете го ова атмосферско, филмско аудио за вовед, аутро или транзиција.

  Преземете ја Cinematic Ambient Transition сега

  13. Звук на воведен резултат

  Срцето на вашите слушатели забрзано со овој енергичен, филмски воведен резултат за да поставите возбудлив тон на вашите подкасти. Совршени за возбудливи емисии на игри, транзиции, мистериозни подкасти или трејлери. Изберете од 3 големи, задебелени опции.

  Преземете го звукот на воведниот резултат сега

  14. Транзиција на хорор сцена

  Несогласни лелекања. Чувствителни стенки. Завивачки ветрови. Сите добри работи што ви се потребни за да создадете супер морничав хорор ефект за вашите подкасти. Користете ги овие за да преминете помеѓу сцените и да ги натерате слушателите да се плашат да го изгаснат светлото.

  Исто така види: Топ 12 психоделични & засилувач; Шаблони за Trippy видео ефекти за Premiere Pro

  Преземете го Transition на хорор сцена сега

  15. Научно-фантастични футуристички транзиции

  Глечеви, звучни сигнали, блупови и други научно-фантастични звуци изобилуваат во овој забавен пакет на транзициски SFX. Совршено е да додадете дизајн на вашите научно-фантастични, игри или технолошки подкасти.

  Преземете научно-фантастични футуристички транзиции сега

  16. Sub Bass Drop

  Овој пакет на под-бас капки е вид на датотека што му треба на секој производител на содржина до нивните ракавиза секакви ситуации. Транзиции, воведи, аутроси или само додавање малку текстура во друг момент - тие се многу погодни за да се има.

  Преземете го Sub Bass Drop сега

  17. Научна фантастична телепортација

  Ова се врвните научно-фантастични звуци за телепортација, ласерски пиштоли, вонземски јазик и други забавни футуристички текстури. Едноставно преземете ја датотеката за да добиете моментален пристап до 3 разновидни звучни ефекти за вашите игри и научно-фантастични подкасти.

  Преземете Sci-Fi Teleportation сега

  Звуци на амбиент во заднина

  18. Heavy Intro FX

  Дали барате вовед во вашиот подкаст? Не барајте подалеку, еве 3 совршено добри отворачи подготвени за работа, директно од кутијата. Вклучете ги вашите слушатели и поттикнете ги да се разбудат за претстојната епизода со овој воведен стипенд кој е оптоварен со FX.

  Преземете Heavy Intro FX Now

  19. Intro Tension Sound

  Овој напнат пакет звуци е идеален да започне мистериозен подкаст за вистински криминал. Вашите слушатели ќе бидат зафатени од самиот почеток ако ги внесете овие морничави звуци во воведот за подкаст.

  Преземете го Intro Tension Sound сега

  20. Фудбалска атмосфера

  Ништо не кажува спорт како звукот на бурна фудбалска публика, а овој пакет има 5 уникатни рикања од толпата за избор. Совршено за спортски подкасти и за собирање возбуда кај вашата публика!

  Преземете ја фудбалската атмосфера сега

  Исто така види: Топ 20 модерна латино музика без авторски права (позадина) за видеа на YouTube

  21. Репортери на повеќе вести

  5различни верзии на мешавина на вонредни вести од ТВ и радио канали. Тоа е веднаш препознатлив звучен ефект за прикажување вести, мистерија и драматични настани. Одлично за уредувачки или подкасти за вистински криминал.

  Преземете повеќе новинари за вести сега

  22. Brook Churning In Forest

  Токму како што пишува на калајот. Релаксирачки природен звук на поточе што гуга низ шумата, за природна историја, свесност или научни подкасти.

  Преземете го Brook Churning In Forest сега

  23. Планинска шума

  Уште една одлична долга фолија звучна датотека, овој пат на птици и други природни звуци на планинскиот пејзаж. Ова е одлична атмосферска придружба на приказна сместена на големото отворено - авантуристички, природна историја и научни подкасти за да наведат само неколку.

  Преземете ја планинската шума сега

  24. Дожд на улица

  Релаксирачки, постојан звук на дожд што паѓа на улица. Користете го ова за да изградите атмосфера во каков било вид на подкаст, особено ако раскажувате драматична приказна.

  Преземете го Rain On The Street сега

  25. Звучен пејзаж

  Овој звучен пејзаж е интензивен, мистериозен и гради чувство на нелагодност. Ако сакате вашите слушатели да се чувствуваат непријатно, не гледајте подалеку од еден од 3-те звучни пејзажи во оваа аудио датотека. Комбинацијата од бас, крцкање и грешки ќе ја стави вашата публика на работ од нивнатаседишта.

  Преземете го Soundscape сега

  Дел 2: Како да користите звучни ефекти во вашите поткасти

  Само да имате звучни ефекти за играње не е доволно за да се направи совршен подкаст. Треба да знаете како да ги користите. Начинот на кој додавате музика и звучни ефекти во подкаст ќе зависи од пораката што се обидувате да ја пренесете. Дали е општа атмосфера што се обидувате да ја изградите? Или ви треба публиката да разбере дека приказната се преместува на друга локација без конкретно да им се каже?

  1. Додавањето звучни ефекти од тропање врати, реки што течат низ шумите, извештаи од вести и други гаден ефекти помага со вашето раскажување . Создава извонредно, инклузивно искуство за слушателот.
  2. Транзициите имаат тенденција да бидат еднократни употреби на звучни ефекти кои ве носат од една сцена во друга. Видот на транзиција што ќе го користите ќе зависи од видот на приказната што ја раскажувате. Подкастите со техничка тема одлично функционираат со грешки и дигитални звуци. Внимателните подкасти може да имаат повеќе корист од благиот навивам.
  3. Додавањето атмосферски лудило, како брборечко кафуле или планински ветре, додава чувство на реализам ако вашиот подкаст се одвива на одредена локација.
  4. Можете и да користите звучни ефекти за подбележување одредени моменти - замислете го како аудио верзија за правење на текстот задебелен или подвлечен.

  Земете вашите подкасти на следното ниво соинкорпорирање на звучни ефекти за да помогне да се раскаже приказната. Има многу однапред изградени звучни пејзажи, транзиции, фули и други звучни ефекти што треба да се пуштат директно во проектот за да се создадат звучни ефекти, воведи или аутроси. Кога додавате звуци во вашите подкасти, проверете дали ги користите намерно. Секој звучен ефект треба да биде внимателно поставен за да ви помогне да ја раскажете вашата приказна, да истакнете важна точка или да преминете кон ново поглавје.

  David Romero

  Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.