15 бесплатни поставки за бои за последователни ефекти

 15 бесплатни поставки за бои за последователни ефекти

David Romero

Оценувањето во боја е една од пософистицираните уметности кога станува збор за производство на видео. Посветените колористи можат да наплатат голема сума за да направат магија со рамна снимка, поставувајќи го вистинскиот тон и чувство за видеото.

Исто така види: 28 Прекрасна & засилувач; Волшебни видео слајдови и елементи за Денот на вљубените

Ако не сте професионален колорист, можеби нема да знаете од каде да започнете . Има толку многу опции во контролните табли за боја на повеќето софтвери за постпродукција.

Постојат неколку приклучоци на пазарот кои прават одлична работа за да започнете, како што е приклучокот Magic Bullet Looks кој е компатибилен со After Effects, Final Cut Pro, Premiere Pro и некој друг софтвер. Но, со 399 долари, можеби тоа не е нешто во кое сте сосема подготвени да инвестирате.

За среќа, можете да заштедите и да ги користите вашите сопствени LUT за After Effects. За да ви покажеме како да започнете со користење, ние внимателно направивме 15 претходно поставени бои за After Effects, кои можете да ги преземете и користите бесплатно!

Преземете 15 бесплатни претходно поставени бои

Ајде да погледнеме како тие функционираат.

Исто така види: Крајните 35 ефекти на видео преклопување за правење убиствени проекти

За почеток

Adobe сака да ги движи работите и LUT сега се користат преку менито за прелистување на ефектот Lumetri Color. Едноставно нанесете го филтерот Lumetri Color и кликнете на менито Input LUT, потоа изберете Browse и изберете го LUT што сакате да го користите.

Прилагодување на претходно поставеното

Откако ќе се примени претходно поставената боја, сите поставки се достапни во вообичаениот панел Контроли на ефекти за тоаслој.

Можете да направите какви било прилагодувања што сакате на претходно поставените без да ја менувате вистинската претходно поставена датотека. Ова е одличен начин да започнете со корекција на бојата и да направите мали измени. Или можеби претходно поставеното е токму она што ви треба.

Бидете креативни

Нашите бесплатни LUT се дизајнирани да ви дадат одличен поглед на портата, но вие може исто така да се обидете да поставите различни претходно поставени бои за да видите што добивате. Кога ставате претходно поставена боја на слој за прилагодување, можете едноставно да ја прилагодите непроѕирноста за да го промените интензитетот на изгледот на вашиот компјутер.

LUT се одличен начин да ви заштеди многу време кога започнувате со оценување на боите и, кога ќе создадете изглед што ви се допаѓа, лесно е да го зачувате за повторно да го користите во иднина.

Преземете 15 бесплатни поставки за бои

Се надеваме дека ќе уживате во бесплатните претходно поставени бои што ги создадовме . Ако ги користите во некој проект, задолжително поврзете го во коментар.

David Romero

Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.