12 Упатства за креативно Apple Motion (почетно до напредно)

 12 Упатства за креативно Apple Motion (почетно до напредно)

David Romero

Навигацијата по нов софтвер може да биде застрашувачка. Опуштете се. Тука сме со 12 неверојатно корисни упатства за Apple Motion кои ќе ви помогнат да се справите со апликацијата за графички движења за Final Cut Pro.

12-те упатства на Apple Motion подолу ќе создадат подобро разбирање за вас кога ракувате со софтверот. Не плашете се од идејата да бидете надвор од вашиот елемент - разбирливо е да се чувствувате така кога истражувате нови програми!

Упатствата ќе ги најдете нарачани од почетник до напреден. Следете го за да ги започнете вашите вештини или прескокнете напред за некоја инспирација за да направите креативни визуелни ефекти. Откако ќе ги проверите овие 12 упатства, ќе бидете подготвени да го истражите Apple Motion.

Исто така види: Како да исечете видео во Adobe Premiere Pro (упатство со слики)

Упатства за Apple Motion што мора да се гледаат

1. Apple Motion Survival Guide by Moviola

Овој туторијал е добра почетна точка за основно разбирање на програмата. Видеото сигурно ќе ве направи доволно запознаено и удобно за да го истражувате софтверот самостојно, без стрес дека не знаете како да се движите.

Водичот Apple Motion Survival од Moviola ќе ви даде јасен преглед на сите функции достапни за Motion. Ќе понуди преглед на сите компоненти во софтверот што ќе ви помогнат во вашата способност да креирате графика во движење, анимации и транзиции на Final Cut Pro.

2. Apple Motion Behaviors by AV-Ultra

Анимирањето објекти ќеникогаш не било полесно по гледањето на ова упатство. Видеото ќе ве води низ некои од основите на анимацијата и уште повеќе од комплицираните техники, како што се бришење на камерата. Ова ќе помогне вашите анимации да изгледаат што е можно пофлуидно. Тоа ќе значи да му се даде живо присуство во неговото природно движење, издвојувајќи го од многуте графики и слики во стилски набиен и картонски стил што луѓето ги избираат кога работат на евтино.

3. Напредно упатство за дефект од Сајмон Убсдел

Учењето како да се создаде кул ефект на дефект сега ќе стане лесно. Овој туторијал исто така ќе ви покаже како да создадете навистина кул рефлективен ефект на подот. Поточно, ќе добиете рачка за тоа како да креирате сопствен текст за дефект кога воведувате сцени на екранот. Создадете повпечатливи текстуални транзиции и картички за наслов во Motion.

4. Како да изградите FCPX транзиции во движење од RampantMedia

Упатството овде ќе ве запознае со транзициите во движење што може да се применат во Final Cut Pro. Самиот туторијал ќе ве научи како да креирате транзиции за да сечете помеѓу различни видеа во вашата примарна програма за уредување. Овие информации се од непроценливо значење за да се има во смисла на персонализирање на вашиот сопствен стил на уредување и приспособување на видовите на транзиции што сакате да ги примените со вашиот пакет за уредување.

5. Out Animation by Simple Video Making

Упатството Out Animation ќе ви дадеидеја за тоа како лесно да се обликуваат клучните кадри и да се анимираат објектите. Ова потенцијално може да ви заштеди многу време и мака во која било програма за уредување кога треба да преместите одреден објект. Тоа е исто така многу корисно за создавање логоа што се движат, до кои ќе дојдеме со следното на нашата листа.

Исто така види: 18 најдобри слики во позадина од снег за Божиќни картички (+ Упатство)

6. Animate Logo од Marcos Rocha

Слично, ова упатство ќе се фокусира на анимирање логоа. Имајќи анимирано лого наспроти статичното, чисто 2D, ќе му помогне на вашиот бренд да се истакне. Вашата графика ќе може да се движи наоколу соодветно на метод што ви одговара. Упатството на Маркос Роча е одлична лекција за зајакнување на вашиот бренд преку Motion и создавање лого што луѓето нема да го заборават!

7. Следете текстови и графики од The ​​Computer Clan

Овој туторијал за следење текст и графики од The ​​Computer Clan ќе ви покаже како да мапирате елементи на аспекти на вашиот проект. Преку табовите „Однесување“ и „Следење на движење“, ќе научите како да добивате текст во движење и анимирана анимација без загуби. Ова е корисно за да имате мазна, анимирана графика која постојано се движи во стилот кон кој се стремите.

8. Разбирање на клоновите од Сајмон Убсдел

Техниката на клонирање претставена во ова видео ќе ве научи како да ги дуплирате текстуалните слоеви и да ги направите синхронизирано. Имањето анимиран кохезивен текст може да го подигне вашето видео на следното ниво. Овој вид на димензија на графикаанимацијата е обврзана да остави впечаток и да додаде елеганција на професионализам што поинаку не може да се види.

9. Ефект на зголемување со едноставно правење видео

Ова е прилично директно! Следејќи ги упатствата во ова безболно упатство, ќе откриете како да ги зголемите текстот и предметите. Тоа ќе им даде на вашите графики необичен изглед што инаку е тешко да се добие. Табот за изобличување ќе дојде во спојката овде за да му го даде тој зголемен изглед на вашиот наслов. Тоа

10. Light Art од Simon Ubsdell

Дали некогаш сте посакале да имате подвижна неонска слика или лого, слично на оние што се наоѓаат во филмовите и игрите? Научете како вештачки да ја осветлите вашата графика или да додадете текстурирани спекуларни нагласувања на неа. Light Art ќе му даде на вашето видео остар, светли изглед.

11. Повеќекратни агли на камера од MattBlak

Овој туторијал од MattBlak ќе ве научи на еден од поинтересните ефекти достапни во Motion што ќе го стилизира вашето уредување. Користењето на повеќе агли на камерата на вашето лого, текст или графика ќе даде чувство на професионалност на вашиот дизајн! Овие вештачки конструирани агли ќе го израмнат сè што ќе создадете во Motion.

12. Rain On Glass од Сајмон Убсдел

Да речеме дека сакате да го добиете влажниот ефект на врнежливиот дожд на вашата графика за правилно да го поставите во темна или бурна средина - ова етуторијал што треба да го погледнете. Можете автоматски да го поставите расположението на вашето лого за отворање со примена на ефектот Rain on Glass во движење. Овој ефект сигурно ќе додаде нов филмски талент на вашата графика.


Погледнете ги овие упатства што мора да ги погледнете за да ги подобрите и стилизирате вашите способности за уредување. Учењето како да се анимира текст и графика е знак на талентиран уредник. Што е најважно, овие видеа ќе ве упатат во вистинската насока. Може да започнете и со користење на шаблони за графика за понатамошно развивање на вашите вештини.

Развивањето разбирање за некои од техниките кои се сметаат за „комплицирани“ не само што ќе го подобри изгледот на вашите видеа, туку и ќе ви биде полесно да научите повеќе вештини. Забавувајте се со анимацијата и текстот и развијте сопствен стил! Методите што ги нудат овие упатства на Apple Motion ќе ги импресионираат клиентите и случајните гледачи.

David Romero

Дејвид Ромеро е искусен режисер и креатор на видео содржини со повеќе од 15 години искуство во индустријата. Неговата љубов кон визуелното раскажување приказни го навела да работи на проекти кои се движат од кратки филмови и документарни филмови до музички спотови и реклами.Во текот на неговата кариера, Дејвид се здоби со репутација за своето внимание на деталите и способноста да создава визуелно зачудувачки содржини. Тој секогаш е во потрага по нови алатки и техники за подобрување на неговиот занает, поради што стана експерт за врвни видео шаблони и претходно поставени, слики, аудио и снимки.Страста на Дејвид да го сподели своето знаење и експертиза со другите е она што го навело да го создаде својот блог, каде што редовно споделува совети, трикови и увиди за сите работи за видео продукција. Кога не е на сетот или во просторијата за уредување, можете да го најдете Дејвид како истражува нови локации со камерата во рака, секогаш барајќи ја совршената снимка.